4 Design Days: Studia nie przygotowują do pracy architekta?

0 0
4 Design Days: Studia nie przygotowują do pracy architekta?
Bartłomiej Nawrocki podkreślił, że architekt uczy się całe życie. – Nauka kończy się na ostatnim projekcie – podsumował. (Fot. pixabay)

- Uważam, że uczelnia nie przygotowuje do zawodu, ale może to i lepiej, bo nie zabija się w studentach kreatywności – powiedział Hugon Kowalski z Ugo Architecture podczas debaty „Wyzwania młodego architekta”, która odbyła się podczas wydarzenia 4 Design Days w Katowicach.

Zdaniem Liliany Krzyckiej, architekta z Menthol Architects uczelnia pomaga młodym ludziom w dorastaniu do bycia architektem, ale nie daje zaplecza jeśli chodzi o samą pracę.

– Każdy architekt chce być trochę demiurgiem, zmieniać przestrzeń, ale musi być też biznesmenem i to jest najtrudniejsze. Po zakończeniu studiów – jeśli nie znajdziemy pracy w żadnej pracowni – musimy znaleźć sposób na samodzielne wdrożenie swoich pomysłów. Dobrze, jeśli spotkamy wówczas na swojej drodze mentora, doświadczonego już architekta – mówiła Krzycka.

Jak zauważył Jakub Zawadzki, założyciel KAMJZ Architects, w polskich programach studiów są mieszkania, domy, ale nie ma biurowców. – 80 proc. naszych pracowników jest z zagranicy i tam jest pod względem programowym inaczej – podkreślił.

Z kolei Robert Konieczny, architekt i założyciel KWK Promes stwierdził, że uczelnie są przepełnione. – Kiedy ja zdawałem na studia na roku było ok. 50 osób, teraz jest ponad 100. To niestety wiąże się z pogorszeniem jakości kształcenia – powiedział.

Natomiast Bartłomiej Nawrocki podkreślił, że architekt uczy się całe życie. – Nauka kończy się na ostatnim projekcie – podsumował.

*Materiał powstał w oparciu o panel dyskusyjny „Wyzwania młodego architekta”, który odbył się podczas 4 Design Days w Katowicach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.