2 miliony studentów wyjedzie za granicę. Czy to gwarancja pracy?

0 0
2 miliony studentów wyjedzie za granicę. Czy to gwarancja pracy?

Absolwenci programu Erasmus znacznie lepiej radzą sobie na rynku pracy, rzadziej też dotyka ich bezrobocie. Tak wynika z raportu Komisji Europejskiej - „Erasmus Impact Study”.

W ramach badania przeanalizowano odpowiedzi od ponad 75 tys. studentów i absolwentów, z których ponad 55 tys. studiowało lub odbywało staż za granicą. Badanie objęło również pracodawców. Jak wynika z raportu, 92 proc. z nich poszukuje pracowników posiadających cechy zdobywane przez studentów w trakcie stypendium: umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów, ciekawość, znajomość swoich mocnych i słabych stron, zaufanie i tolerancję. Oprócz tego aż 64 proc. pracodawców jest zdania, że międzynarodowe doświadczenie odgrywa istotną rolę w procesie rekrutacji pracowników.

- Wnioski z raportu dotyczące lepszego radzenia sobie absolwentów Erasmusa na rynku pracy nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem - mówi Marcin Kotus z Feender.com, portalu gromadzącego oferty pracy i staży w Polsce i za granicą. - Korzyści związane z wielomiesięcznym studiowaniem na zagranicznej uczelni znacznie wykraczają poza zdobycie nowej wiedzy akademickiej. Wyjazd uczy samodzielności, poszerza horyzonty, skłania do większej otwartości i dodaje pewności siebie. Tego typu rozwój pomaga w każdej dziedzinie życia, nie tylko w pracy.

Czytaj też: Studia za granicą zmniejszają bezrobocie

Według raportu ryzyko długotrwałego bezrobocia w przypadku absolwentów Erasmusa jest o połowę mniejsze niż w przypadku osób, które nie studiowały za granicą. Co więcej, w grupie osób będących pięć lat po studiach stopa bezrobocia jest o 23 proc. niższa w przypadku osób mających doświadczenie w studiowaniu zagranicą.

Osoby ubiegające się o udział w programie mają do wyboru, czy chcą za granicą studiować czy odbyć staż zawodowy. Z raportu wynika, że aż jedna trzecia stażystów programu Erasmus otrzymuje ofertę pracy w firmie, w której odbyli staż. Erasmus pozytywnie kształtuje też przedsiębiorczość młodych ludzi. Jeden na dziesięciu absolwentów zdecydował się na założenie własnej firmy, a ponad trzy czwarte bierze taką możliwość pod uwagę. Tę zależność zdają się także dostrzegać pracodawcy – 64 proc. przyznaje, że pracownikom z międzynarodowym doświadczeniem powierza się większą odpowiedzialność.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.