2 miliony studentów wyjedzie za granicę. Czy to gwarancja pracy?

Absolwenci programu Erasmus znacznie lepiej radzą sobie na rynku pracy, rzadziej też dotyka ich bezrobocie. Tak wynika z raportu Komisji Europejskiej - „Erasmus Impact Study”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

2 miliony studentów wyjedzie za granicę. Czy to gwarancja pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

27 paź 2014 13:07


W ramach badania przeanalizowano odpowiedzi od ponad 75 tys. studentów i absolwentów, z których ponad 55 tys. studiowało lub odbywało staż za granicą. Badanie objęło również pracodawców. Jak wynika z raportu, 92 proc. z nich poszukuje pracowników posiadających cechy zdobywane przez studentów w trakcie stypendium: umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów, ciekawość, znajomość swoich mocnych i słabych stron, zaufanie i tolerancję. Oprócz tego aż 64 proc. pracodawców jest zdania, że międzynarodowe doświadczenie odgrywa istotną rolę w procesie rekrutacji pracowników.

- Wnioski z raportu dotyczące lepszego radzenia sobie absolwentów Erasmusa na rynku pracy nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem - mówi Marcin Kotus z Feender.com, portalu gromadzącego oferty pracy i staży w Polsce i za granicą. - Korzyści związane z wielomiesięcznym studiowaniem na zagranicznej uczelni znacznie wykraczają poza zdobycie nowej wiedzy akademickiej. Wyjazd uczy samodzielności, poszerza horyzonty, skłania do większej otwartości i dodaje pewności siebie. Tego typu rozwój pomaga w każdej dziedzinie życia, nie tylko w pracy.

Czytaj też: Studia za granicą zmniejszają bezrobocie

Według raportu ryzyko długotrwałego bezrobocia w przypadku absolwentów Erasmusa jest o połowę mniejsze niż w przypadku osób, które nie studiowały za granicą. Co więcej, w grupie osób będących pięć lat po studiach stopa bezrobocia jest o 23 proc. niższa w przypadku osób mających doświadczenie w studiowaniu zagranicą.

Osoby ubiegające się o udział w programie mają do wyboru, czy chcą za granicą studiować czy odbyć staż zawodowy. Z raportu wynika, że aż jedna trzecia stażystów programu Erasmus otrzymuje ofertę pracy w firmie, w której odbyli staż. Erasmus pozytywnie kształtuje też przedsiębiorczość młodych ludzi. Jeden na dziesięciu absolwentów zdecydował się na założenie własnej firmy, a ponad trzy czwarte bierze taką możliwość pod uwagę. Tę zależność zdają się także dostrzegać pracodawcy – 64 proc. przyznaje, że pracownikom z międzynarodowym doświadczeniem powierza się większą odpowiedzialność.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.