10 i 17 maja - badania umiejętności trzecioklasistów i piątoklasistów

0 0
10 i 17 maja - badania umiejętności trzecioklasistów i piątoklasistów
W badaniu przeprowadzonym przez IBE wezmą udział szkoły, które zgłosiły się i przystąpiły do niego dobrowolnie. (fot. pixabay.com)

10 maja uczniowie klas III i V z ponad 5 tysięcy szkół podstawowych wezmą udział w diagnozach kompetencji z języka polskiego, a 17 maja – z matematyki i – po raz pierwszy – z umiejętności przyrodniczych. Przeprowadzi je Instytut Badań Edukacyjnych.

Wyniki badań mają pomóc nauczycielom, poprzez pokazanie mocnych i słabych stron uczniów, lepiej planować dalszą pracę z nimi, sprawdzą, czy szkoła pomogła im rozwinąć umiejętności rozumowania, myślenia strategicznego, argumentowania, wnioskowania czy dokonywania interpretacji.

W badaniu przeprowadzonym przez IBE wezmą udział szkoły, które zgłosiły się i przystąpiły do niego dobrowolnie.

Diagnoza kompetencji piątoklasistów (K5) to kontynuacja przeprowadzonej w 2014 r. Diagnozy umiejętności matematycznych (DUMA). W 2015 r. do tego badania dołączono sprawdzenie umiejętności kształconych na lekcjach języka polskiego. Diagnoza kompetencji trzecioklasistów (K3) to kontynuacja Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów (OBUT). W 2016 r. obie diagnozy zostały uzupełnione o część przyrodniczą.

Jak zwróciła uwagę rzeczniczka IBE Natalia Skipietrow, poszerzenie diagnozy o badanie umiejętności przyrodniczych u dzieci, jest szczególnie ważne, gdyż zainteresowania przyrodnicze kształtują się przede wszystkim do 12 roku życia. "W tym okresie dziecko, poznając świat, intuicyjnie i swobodnie korzysta z metody badawczej, której posługiwanie się jest niezbędne w świadomym funkcjonowaniu jednostki w społeczeństwie informacyjnym. Jest to też okres, w którym łatwo u dziecka o tworzenie i utrwalanie błędnych uproszczeń i koncepcji, na późniejszych etapach edukacyjnych mogących bardzo utrudniać zrozumienie przedmiotów przyrodniczych" - zaznaczyła.

Celem obu diagnoz nie jest sprawdzenie, czy uczniowie osiągnęli poziom wiedzy i umiejętności wymaganych w podstawie programowej dla I czy II etapu edukacyjnego, czyli dla klas I-III i IV-VI szkoły podstawowej, gdyż to, na co dzień sprawdzają nauczyciele. Chodzi natomiast o dostarczenie informacji nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycielom przedmiotowym klas IV-VI o tym, jak dzieci myślą, jak radzą sobie w znanych, ale i w nowych sytuacjach.

Zadania używane podczas diagnozy są celowo tak zaplanowane, żeby wykraczały poza to, co dzieci ćwiczyły na lekcjach, ale jednocześnie tak, by uczniowie mogli poradzić sobie z problemem „na piechotę”. Jednocześnie nie są jednak oderwane od obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • ,,Czy uczniowie osiągną poziom wiedzy"? Co to znaczy? Nic pozytywnego. To znaczy, że nie wydobyliśmy się jeszcze z tak zwanego ,,materialnego kształcenia", czyli przede wszystkim z nadawania i odpytywania z zapamiętania. Czas zacząć badać kompetencje sprawdzające się w realnym życiu, do którego szkoły powinny przygotowywać, a nie przygotowują.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.