www.portalsamorzadowy.pl

Zrównoważone miasta? Tylko przy współpracy samorządów z biznesem

0 0
Zrównoważone miasta? Tylko przy współpracy samorządów z biznesem

- Zrównoważona dzielnica nie tylko ma wspierać sąsiedzkie więzi między mieszkańcami, ale również zapewniać miejsca pracy dla dużej części z nich – podkreśla Robert Moritz, prezes spółki Alta, która wybudowała Siewierz Jeziorną. To pierwsze w Polsce miasteczko zrównoważonego rozwoju.

Alta we współpracy z urbanistami i architektami pod koniec maja zakończyła pierwszy etap budowy Siewierza Jeziornej w powiecie będzińskim woj. śląskiego (na początek czterdzieści budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej i bliźniaczej). To miasteczko z zachowanym ładem przestrzennym i architektonicznym, terenami zielonymi i rekreacyjnymi (przy zalewie przeczycko-siewierskim), dobrze skomunikowane i ekologiczne (przy niskiej emisji związków węgla, a także wykorzystaniu energii słonecznej), co zgodne jest z zasadami zrównoważonego rozwoju.

To jeden z przykładów, gdzie partnerzy biznesowi włączyli się w ideę współczesnego zarządzania miastami. Znalazł się on w raporcie „Biznes na rzecz zrównoważonych miast", przygotowanym przez ekspertów z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

- W Polsce dopiero uczymy się współpracy, mamy już kilka ciekawych przykładów (np. Cemex i Chełm, IBM i Łódź), ale nadal mam wrażenie, że jesteśmy na początku tej drogi - ocenia Agata Gruszecka-Tieśluk, menedżerka ds. zarządzania wiedzą z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

- Przykłady współpracy płyną licznie z zagranicy - chociażby z Berlina, Nowego Jorku czy Kopenhagi (ponadto dzielnica Sztokholmu - Hammarby Sjöstad, czy Kurytyba w Brazylii). Współpraca, aby była efektywna i długotrwała - musi przynosić korzyści obu stronom: pomóc miastom odpowiadać na wyzwania stojące przed nimi, a biznesowi - przynosić realne korzyści finansowe - dodaje Gruszecka-Tieśluk.

Jak wygląda to w praktyce? Firma Farm Frite Poland z Lęborka zajmuje się produkcją frytek, co wiąże się z generowaniem odpadów organicznych. Dlatego jej szefostwo postanowiło współpracować z biogazownią rolną, która odpady przerabia na biogaz, a następnie na energię elektryczną.

Z kolei Hyatt Regency Warszawa na dachu hotelu niedaleko Łazienek Królewskich zainstalowała pasiekę z pszczołami (ekologiczny i zdrowy miód jest później sprzedawany).

O swoich pracownikach w kontekście zrównoważonego miasta pomyślała także Polpharma, która popularyzuje dojazdy rowerem do pracy. Firma stworzyła zadaszone parkingi dla cyklistów, a na jej terenie zmniejszono dopuszczalną prędkość samochodów. Wprowadzono też system nagród dla najaktywniejszych rowerzystów.

Toteż Agata Gruszecka-Tieśluk podkreśla, że w rozwiązaniu problemów, związanymi ze zrównoważonym rozwojem miast, niezbędna jest współpraca z przedsiębiorstwami.

- To wymaga czasu, dobrych praktyk i bodźców „z góry". Być może takimi bodźcami będzie nowa perspektywa dofinansowania unijnego, która - co już teraz wiemy - będzie kładła duży nacisk na zrównoważony rozwój miast i współpracę międzysektorową. Być może takim bodźcem będzie Krajowa Polityka Miejska, obecnie konsultowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju - uważa Gruszecka-Tieśluk.

Cały artykuł czytaj na portalsamorzadowy.pl

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.