Znane szefowe kuchni w charytatywnym kalendarzu. Pomagają wdowie po restauratorze Artiomie Gyurjyan

Polskie szefowe kuchni pomagają wdowie po znanym restauratorze Artiomie Gyurjyan. Sześć kobiet, które odniosły sukces w gastronomii, pozowało do kalendarza z przepisami. Przygotują też kolację złożoną ze swoich ulubionych dań.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Znane szefowe kuchni w charytatywnym kalendarzu. Pomagają wdowie po restauratorze Artiomie Gyurjyan

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria

23 gru 2015 10:01


Celem charytatywnej akcji „Mądre, piękne i gotują”, której pomysłodawczynią jest Agnieszka Małkiewicz, jest pomoc finansowa dla rodziny zmarłego przed rokiem restauratora Artioma Gyurjyan. Jego żona Dolores Idnani i 11-letnia córka Ksenia borykają się z poważnymi problemami finansowymi. Zebrane w akcji pieniądze mają pomóc im wrócić do normalnego życia.

– Staramy się, jak tylko możemy, im pomóc i muszę powiedzieć, że już w tym momencie naprawdę widać, że akcja przynosi niesamowite rezultaty. Ale cały czas prosimy, zachęcamy i motywujemy do kupowania kalendarza, bo to nie kalendarz, to cegiełka, żeby pomóc innym ludziom – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Agnieszka Małkiewicz. 

Charytatywny kalendarz

Akcja składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest kalendarz, w którym znalazły się zdjęcia sześciu czołowych polskich szefowych kuchni: Agaty Wojdy, Ewy Maliki Szyc-Juchnowicz, Luizy Trisno, Liliany Filipiak, Barbary Ritz i Ewy Olejniczak. Fotografie autorstwa Lidii Skuzy przedstawiają je w nietypowy sposób: w eleganckich strojach, zupełnie różnych od służbowych uniformów, jakie noszą na co dzień, oraz w negliżu.

– Pierwsze 6 miesięcy to są dziewczyny w lekko frywolnym wydaniu, aczkolwiek myślę, że intrygującym. Można je zobaczyć, tylko kupując kalendarz. Druga połowa roku to są te same dziewczyny – 6 szefowych kuchni, bardzo eleganckich, zupełnie inaczej wyglądających niż na co dzień w kuchni – mówi Agnieszka Małkiewicz. 

– To jest dla nas rzeczywiście trochę niecodzienna forma. Była to dobra zabawa i pokazało nas to trochę z innej strony, bo z reguły jesteśmy osobami, które pracują w uniformach i w zasadzie tej kobiecości trochę w sobie nie mają – dodaje Agata Wojda, restauratorka, szefowa kuchni.

Kolacja w warszawskiej restauracji Slavika

W kalendarzu znalazło się także 6 przepisów na ulubione dania szefowych kuchni biorących udział w akcji. Z recepturami tymi wiąże się drugi etap akcji „Mądre, piękne i gotują”, czyli kolacja w należącej do Luizy Trisno warszawskiej restauracji Slavika. Uczestnicy kolacji, która odbędzie się 15 stycznia, będą mogli spróbować dań przygotowanych własnoręcznie przez sześć szefowych kuchni. Kalendarz oraz zaproszenia na kolację można kupować poprzez sklep na stronie internetowej kampanii.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.