Wolontariat nie jest alternatywą dla zatrudnienia

0 0
Wolontariat nie jest alternatywą dla zatrudnienia
W nieodpłatną pracę na rzecz organizacji pozarządowych zaangażowany jest co piąty Polak. (Fot. Mat. pras.)

• 57 proc. respondentów ankiety serwisu Praca.pl było, jest lub zamierza zostać wolontariuszem, 22 proc. nigdy nie brało pod uwagę takiej aktywności.
• Aż 21 proc. deklaruje, że nie zajmie się działalnością wolontariacką, z czego 16 proc. twierdzi, że to strata czasu.

Według badań publikowanych na stronie portalu organizacji pozarządowych www.fakty.ngo.pl w Polsce działa 86 tys. stowarzyszeń oraz 17 tys. fundacji. W nieodpłatną pracę na rzecz organizacji pozarządowych zaangażowany jest co piąty Polak. Aż 66 proc. naszego społeczeństwa deklaruje zaangażowanie w filantropię, to znaczy, że materialnie wspiera inicjatywy społeczne. Wygląda więc na to, że pomaganie w Polsce ma się dobrze.

Jednak na jednym z profili społecznościowych Praca.pl, w komentarzach pod postem dotyczącym wolontariatu, czytamy, że to wyzysk, zabieranie pracy, szukanie darmowej siły roboczej. Skąd biorą się takie opinie?

Czy dobrze rozumiemy ideę wolontariatu?

- Niestety zdarza się, że pracodawcy traktują wolontariat jako alternatywę dla zatrudnienia. To zniekształca jego obraz i zniechęca do podjęcia takiej aktywności - mówi Marcin Garczyński, koordynator szkoleń wolontariatu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Czytaj też: Trendy CSR: Wolontariat kompetencji, czyli menedżer mentorem

- Problemem jest też wymaganie od wolontariuszy zbyt dużego zaangażowania, szczególnie finansowego. Ważne jest, żeby zadbać o pokrycie kosztów organizacji pracy, takich jak dojazd czy nocleg. My oczekujemy głównie dobrych chęci - dodaje.

Co motywuje wolontariuszy?

Z badania portalu Praca.pl wynika, że najważniejsza w pracy wolontariusza jest możliwość pomagania potrzebującym - tak uważa 33 proc. respondentów. Dla 30 proc. badanych motywująca jest szansa zdobycia ciekawego doświadczenia i nowych umiejętności. 12 proc. angażując się w działania wolontariackie chce poczuć się potrzebnym, 5 proc. poznać nowych ludzi, a 3 proc. kieruje się sytuacją rodzinną/osobistą.

- Wolontariat to dla mnie praca podejmowana z potrzeby serca, a nie portfela. Działam jako wolontariuszka, ponieważ chcę mieć realny wpływ na życie innych ludzi. Moja praca zajmuje mi czas między 8:30 a 16:30, więc mogę włączyć się w działania fundacji, w godzinach wieczornych lub w weekendy. W czasie, który większość ludzi spędza na odpoczynku i przyjemnościach, ja działam, wpływając w pozytywny sposób na życie innych – tak swoją motywację opisuje Agnieszka z działu marketingu Praca.pl, prywatnie wolontariuszka organizacji pozarządowej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.