Wolontariat nie jest alternatywą dla zatrudnienia

• 57 proc. respondentów ankiety serwisu Praca.pl było, jest lub zamierza zostać wolontariuszem, 22 proc. nigdy nie brało pod uwagę takiej aktywności.
• Aż 21 proc. deklaruje, że nie zajmie się działalnością wolontariacką, z czego 16 proc. twierdzi, że to strata czasu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wolontariat nie jest alternatywą dla zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 cze 2016 9:54


Według badań publikowanych na stronie portalu organizacji pozarządowych www.fakty.ngo.pl w Polsce działa 86 tys. stowarzyszeń oraz 17 tys. fundacji. W nieodpłatną pracę na rzecz organizacji pozarządowych zaangażowany jest co piąty Polak. Aż 66 proc. naszego społeczeństwa deklaruje zaangażowanie w filantropię, to znaczy, że materialnie wspiera inicjatywy społeczne. Wygląda więc na to, że pomaganie w Polsce ma się dobrze.

Jednak na jednym z profili społecznościowych Praca.pl, w komentarzach pod postem dotyczącym wolontariatu, czytamy, że to wyzysk, zabieranie pracy, szukanie darmowej siły roboczej. Skąd biorą się takie opinie?

Czy dobrze rozumiemy ideę wolontariatu?

- Niestety zdarza się, że pracodawcy traktują wolontariat jako alternatywę dla zatrudnienia. To zniekształca jego obraz i zniechęca do podjęcia takiej aktywności - mówi Marcin Garczyński, koordynator szkoleń wolontariatu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Czytaj też: Trendy CSR: Wolontariat kompetencji, czyli menedżer mentorem

- Problemem jest też wymaganie od wolontariuszy zbyt dużego zaangażowania, szczególnie finansowego. Ważne jest, żeby zadbać o pokrycie kosztów organizacji pracy, takich jak dojazd czy nocleg. My oczekujemy głównie dobrych chęci - dodaje.

Co motywuje wolontariuszy?

Z badania portalu Praca.pl wynika, że najważniejsza w pracy wolontariusza jest możliwość pomagania potrzebującym - tak uważa 33 proc. respondentów. Dla 30 proc. badanych motywująca jest szansa zdobycia ciekawego doświadczenia i nowych umiejętności. 12 proc. angażując się w działania wolontariackie chce poczuć się potrzebnym, 5 proc. poznać nowych ludzi, a 3 proc. kieruje się sytuacją rodzinną/osobistą.

- Wolontariat to dla mnie praca podejmowana z potrzeby serca, a nie portfela. Działam jako wolontariuszka, ponieważ chcę mieć realny wpływ na życie innych ludzi. Moja praca zajmuje mi czas między 8:30 a 16:30, więc mogę włączyć się w działania fundacji, w godzinach wieczornych lub w weekendy. W czasie, który większość ludzi spędza na odpoczynku i przyjemnościach, ja działam, wpływając w pozytywny sposób na życie innych – tak swoją motywację opisuje Agnieszka z działu marketingu Praca.pl, prywatnie wolontariuszka organizacji pozarządowej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.