W jakie "zielone" technologie najchętniej inwestują firmy?

Zielona energia pochodząca z wiatru czy słońca oraz wykorzystywanie recyklingu to trzy obszary, w które coraz chętniej inwestują najwięksi gracze na rynku. Wielu z nich wpisuje filozofię zrównoważonego rozwoju w swoje organizacyjne DNA.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W jakie "zielone" technologie najchętniej inwestują firmy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

11 kwi 2016 14:32


W ciągu najbliższych 5 lat Bill Gates zainwestuje w energię odnawialną nawet 2 mld dolarów. Namawia też do prowadzenia „zielonych” prac badawczo-rozwojowych samorządy i inwestorów prywatnych, porównując wagę rozwoju zielonej technologii do misji kosmicznych.

W ramach zawiązanej w trakcie szczytu klimatycznego w Paryżu publiczno-prywatnej koalicji na rzecz inwestycji w tzw. czystą energię jako najważniejszą technologię przyszłości, do Billa Gatesa dołączyli m.in. Jeff Bezos, założyciel platformy Amazon, Richard Branson, prezes Virgin Group, Jack Ma, prezes platformy e-commerce Alibaba czy Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka i inni miliarderzy z 10 krajów, a także Uniwersytet Kalifornijski.

Podobna koalicja – PRIME Coalition - została też zawiązana z inicjatywy Baracka Obamy, który zabezpieczył w budżecie USA ok. 4 mld dol. na inwestycje w obszarze zielonej energii.

Energia ze słońca

Rekordowe środki na ten cel przeznaczył Google. Firma zainwestuje 300 mld dol. na budowę tzw. SolarCity w San Mateo w Kalifornii i stworzenie ok. 25 tys. elektrowni słonecznych na dachach. Z kolei Amazon planuje budowę jednej z największych farm solarnych w Wirginii, która będzie dostarczała 170 tys. MWh energii elektrycznej, zasilając położoną w sąsiedztwie serwerownię firmy. To taka ilość energii, która spokojnie mogłaby wystarczyć dla ok. 15 tys. domów.

Energia z wiatru

Ikea podjęła starania, aby od 2020 r. jej sklepy były samowystarczalne pod względem energetycznym. Firma planuje w ciągu kolejnych 5 lat zainwestować 680 mln dol. w systemy energii odnawialnej, montując panele solarne, ale i elektrownie wiatrowe w swoich lokalizacjach na całym świecie. Ikea zainstalowała już na dachach swoich sklepów ok. 700 tys. paneli słonecznych, stając się w 70 proc. energetycznie samowystarczalnym.

Innym przykładem jest SAP. Globalny gigant technologiczny zobowiązał się do korzystania w pełni z odnawialnej energii we wszystkich centrach danych oraz budynkach firmy na całym świecie. Firma jest również jednym z sygnatariuszy porozumienia RE100. Projekt ma na celu nakłonić 100 światowych liderów biznesu do stworzenia infrastruktury pozwalającej na korzystanie z samouzupełniających się źródeł energii elektrycznej do 2020 roku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.