Trendy CSR: Wolontariat kompetencji, czyli menedżer mentorem

0 0
Trendy CSR: Wolontariat kompetencji, czyli menedżer mentorem
Menedżerowie dzieląc się swoim „know how”, nie tylko uczą innych, ale i sami nabywają nowe umiejętności. (fot. mat.pras.)

• Jeszcze cztery lata temu średni koszt rekrutacji pracownika wynosił ok. 1886 zł. Dziś to 2640 zł - czytamy w raporcie PwC "Saratoga Human Capital Benchmarking 2015”.
• Ważne jest zatem, aby raz zrekrutowanych pracowników związać z firmą na długo. Pomóc w tym - a także w pozyskaniu nowych pracowników - może CSR.
• Firmy udowadniają, że wolontariat kompetencji staje się coraz skuteczniejszym narzędziem nie tylko motywacyjnym, ale i rekrutacyjnym.

Ponad 80 proc. menedżerów i menedżerek CSR (na 133 przebadanych) odpowiedziało, że dostrzega wpływ idei CSR (Corporate Social Responsibility) na sposób funkcjonowania biznesu w Polsce. Co istotne, 35 proc. z nich określiło wolontariat kompetencji jako jedno z najlepszych narzędzi CSR w pracy - dowiadujemy się z raportu "Menedżerowie CSR”, sporządzonego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z Instytutem PBS i Deloitte.

Ponadto, w tegorocznym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu pojawiło się aż 113 przykładów praktyk z zakresu pracy (o 29 więcej niż w ubiegłym roku). Oznacza to, że CSR w ramach którego dochodzi do podnoszenia poziomu zaangażowania pracowników staje się dla polskich firm coraz ważniejszy.

Menedżerki i menedżerowie w roli mentorów

Idea wolontariatu kompetencji skupia się na pracowniku i procesie dzielenia się przez niego posiadanymi kompetencjami zawodowymi. Analizując podejmowane przez polskie firmy aktywności w tej dziedzinie, widać, że dziś kierunkowane są głównie na dwie grupy odbiorców.

Jedną z nich są studenci oraz uczniowie (szczególnie szkół technicznych i liceów profilowanych) drugą – osoby dojrzałe 55+, które uczestnicząc w akcjach CSR mają zyskać przeświadczenie, że wejście w określony wiek nie jest równoznaczne z wykluczeniem społecznym. W przypadku wolontariatu pracowniczego kierowanego do młodych ludzi, celem jest możliwość przekazania kompetencji umożliwiających w przyszłości zdobycie lukratywnej pracy.

- Uczestnikami bezpłatnych warsztatów, prowadzonych przez ekspertów z różnych firm, są bardzo starannie wybrani, młodzi ludzie, o wysokim potencjale rozwojowym do podjęcia w przyszłości pracy w zawodzie promowanym przez trenera. Nierzadko to jednocześnie osoby, które mimo ogromnego potencjału, chęci i zaangażowania, nie otrzymują odpowiedniego wsparcia ze strony otoczenia – tłumaczy Anna Dyl z Fundacji Rozwoju Talentów, koordynatorka programu CSR „Akademia Talentów”.

– Pamiętajmy, że kursanci uczestniczą w szkoleniach tematycznych, zgodnych z kierunkiem ich nauczania, zainteresowaniami, indywidualnymi predyspozycjami czy szczególnymi uzdolnieniami. Dlatego, choć celem zajęć jest przekazanie wiedzy, a nie rekrutacja, nierzadko dochodzi do sytuacji, w których menadżerowie - widząc potencjał kursanta - składają mu ofertę pracy, jeszcze w trakcie lub tuż po zakończeniu szkoleń – dodaje ekspertka.

CSR motywuje

Jednym z największych wyzwań związanych z zarządzaniem pracownikami, szczególnie w korporacjach oraz dużych i średnich firmach, jest konieczność stworzenia satysfakcjonujących warunków pracy, w tym systemów motywacyjnych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.