Społeczna odpowiedzialność biznesu z innej perspektywy, czyli CSR w rekrutacji

Według ostatnich danych, w Polsce jest ponad milion osób długotrwale bezrobotnych. Badania opinii wskazują, że pracodawcy darzą tę grupę niewielkim zaufaniem i tak spirala się nakręca - bezrobotny nie może znaleźć zatrudnienia przez to, że jest od dłuższego czasu bezrobotny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Społeczna odpowiedzialność biznesu z innej perspektywy, czyli CSR w rekrutacji

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

14 lip 2014 11:24


- Każdy pracodawca ma oczywiste prawo do decyzji w jaki sposób będzie rekrutował swoich potencjalnych pracowników. Możliwości jest wiele - ogłoszenia w prasie i internecie, poszukując bezpośrednio, przez popularne portale społecznościowe, czy z polecenia osób trzecich. To najczęstsze scenariusze, ale nie wszystkie. Niektórzy przedsiębiorcy organizując nabór biorą pod uwagę również potrzeby lokalnego rynku pracy i jego problemy, mając świadomość funkcjonowania w określonym środowisku - mówi Paweł Banczew, menedżer projektu „Express do zatrudnienia", Ingeus.

- Zatrudnienie osoby, która właśnie zmieniła pracę, nie daje gwarancji, że będzie to pracownik spełniający oczekiwania pracodawcy. Natomiast, firma rekrutując spośród osób bezrobotnych, korzystających z projektów aktywizacyjnych, zyskuje rzetelnego oraz silnie zmotywowanego pracownika, a równocześnie działa na rzecz zarówno jednostki jak i społeczności lokalnej, pomagając w walce z bezrobociem - dodaje.

Pani Ewa z Gorlic w ciągu 15 lat pracowała jako recepcjonistka, sprzedawczyni i kelnerka. W 2011 r. straciła zatrudnienie w wyniku zamknięcia lokalu gastronomicznego. Przez prawie 3 lata szukała pracy będąc zarejestrowaną w urzędzie pracy, koncentrując się na zdobytym doświadczeniu i swoim wykształceniu - technologia żywienia. W listopadzie 2013 zdecydowała się na uczestnictwo w projekcie pilotażowym krakowskiego WUP i Ingeus „Express do zatrudnienia - innowacyjny model aktywizacji osób bezrobotnych".

Podczas spotkań w Centrum Pracy Ingeus w Nowym Sączu uświadomiła sobie konieczność zmiany taktyki w poszukiwaniu pracy. Przy wsparciu doradcy ds. zatrudnienia, bazując na własnych atutach i mocnych stronach wybrała alternatywne możliwości i poszerzyła obszar poszukiwań o nowe branże. Ingeus złożył w imieniu pani Ewy aplikację m.in. do firmy Elpigaz, producenta nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów. Pani Ewa nie miała żadnego doświadczenia w tej branży, ale jej atutem była motywacja i chęć nauki.

W wyniku ogromnej determinacji postanowiła dodatkowo osobiście złożyć swoje CV w sekretariacie firmy, czym wzbudziła zainteresowanie samego prezesa, który z całej puli kandydatów właśnie ją zaprosił jako pierwszą na rozmowę kwalifikacyjną. W rekrutacji poradziła sobie znakomicie, została zatrudniona, a po 2 tygodniowym okresie próbnym, a równocześnie w dzień swoich 50. urodzin, podpisała umowę o pracę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.