Oto najpopoularniejsze praktyki CSR w Polsce. Stosuje je coraz więcej firm

0 0
Oto najpopoularniejsze praktyki CSR w Polsce. Stosuje je coraz więcej firm

W których obszarach firmy w Polsce najchętniej podejmują działania CSR? Dowiecie się z 12. już edycji raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, opracowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

W raporcie znalazły się 403 dobre praktyki CSR - najwięcej jak do tej pory - oraz 155 praktyk długoletnich. Wzrosła również liczba zgłaszających się firm z dobrymi praktykami CSR, szczególnie zauważalny jest ponad stuprocentowy wzrost udziału przedstawicieli sektora MŚP w porównaniu z rokiem ubiegłym - w tegorocznej edycji raportu sektor ten był reprezentowany przez 47 firm.

Głównymi wnioskami płynącymi z tegorocznej edycji raportu są: zwiększenie znaczenia partnerstw międzysektorowych i ponadbranżowych w rozwoju odpowiedzialnego biznesu oraz uwzględnianie w strategii biznesowej głosu nie tylko klientów, ale szerszej grupy interesariuszy - pracowników, dostawców, społeczności lokalnej.

403 dobre praktyki CSR, czyli działania, programy lub projekty realizowane przez firmy, pogrupowane są w raporcie zgodnie z obszarami wymienionymi w normie ISO 26000: ład organizacyjny, prawa człowieka, praktyki/aspekty pracownicze, środowisko naturalne, uczciwe praktyki rynkowe, zagadnienia konsumenckie oraz zaangażowanie i rozwój społeczności lokalnej.

Najwięcej praktyk firm znalazło się w obszarze „zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej". 170 inicjatyw dotyczyło m.in. inwestycji społecznych, wsparcia organizacji pozarządowych, współpracy z uczelniami, działań charytatywno-filantropijnych.

Na uwagę zasługuje zainteresowanie firm podejmowaniem akcji prozdrowotnych adresowanych już nie tylko do pracowników, ale też społeczeństwa. Moda na sport stała się jednym ze sposobów wykazania się społecznie odpowiedzialnym zaangażowaniem. Z kolei temat marnotrawienia żywności zmobilizował firmy do rozwoju współpracy z Bankami Żywności.

„Środowisko" to drugi najliczniej reprezentowany obszar - opisano w nim 81 dobrych praktyk CSR. Nowością okazały się te z nich, które łączą biznes z tematem zrównoważonych miast.

W obszarze „praktyki/aspekty pracownicze" znalazło się 67 przykładów działań firm. Widocznym trendem wśród nich są prozdrowotne programy dla pracowników i dialog z tą grupą interesariuszy.

31 praktyk firm prezentuje z kolei obszar „ład organizacyjny". Do najpopularniejszych w tym obszarze należą: dialog z interesariuszami, kwestie etyczne oraz raportowanie społeczne.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.