Orlen, Microsoft, H&M i Starbucks w gronie najbardziej etycznych firm świata

• Niezależny ośrodek badawczy, promujący dobre praktyki i etykę w biznesie "The Ethisphere Institute" opublikował listę 131 Najbardziej Etycznych Firm Świata.
• Znalazła się na niej tylko jedna firma z Polski - PKN Orlen.
• Obecność niektórych firm w rankingu - jak np. H&M czy Microsoft - może budzić spore kontrowersje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Orlen, Microsoft, H&M i Starbucks w gronie najbardziej etycznych firm świata

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

11 mar 2016 11:42


Tytuł "The World’s Most Ethical Company" przyznawany jest od 10 lat przez grono międzynarodowych specjalistów w dziedzinie etyki biznesu i dobrych praktyk handlowych.

Eksperci wyłaniają laureatów za pomocą systemu ocen Ethics Quotinet, który w kompleksowy sposób weryfikuje ich zdolność do stosowania etycznych praktyk biznesowych w procesie budowania pozycji rynkowej firmy. W ocenie poszczególnych przedsiębiorstw eksperci biorą pod uwagę między innymi takie obszary jak: ład korporacyjny, odpowiedzialność społeczna, budowanie kapitału ludzkiego, rozwiązania na rzecz rozwoju innowacyjności. Tytuł przyznawany jest na rok - po tym czasie firmy mogą poddać się ponownej weryfikacji.

Jedna firma z Polski

W tym roku PKN Orlen została nagrodzona po raz trzeci z rzędu, zachowując status jedynej polskiej firmy na liście. – Etyczne prowadzenie biznesu to dla PKN Orlen kwestia fundamentalna. Dlatego prestiżowy tytuł najbardziej etycznej firmy na świecie odbieramy jako uznanie dla konsekwentnego i innowacyjnego podejścia do kwestii społecznej odpowiedzialności biznesu, zagadnień ładu korporacyjnego - mówi Wojciech Jasiński, prezes spółki. - Orlen stale się rozwija. Dobrze, że możemy to robić w oparciu o stabilne fundamenty wartości korporacyjnych – dodaje.

Ranking jedno, a rzeczywistość drugie?

Niestety, Etisphere nie bada jednak w ogóle tego, co o danych firmach sądzi opinia publiczna. Konflikt Starbucksa z rządem Etopii, praktyki monopolistyczne Microsoftu, czy niewolnicze warunki pracy w fabrykach produkujących ubrania dla H&M trudno uznać za wskaźniki pozwalające umieszczać te firmy w rankingach "najbardziej etycznych", stąd ich obecność w rankingu może budzić spore kontrowersje.

Poniżej publikujemy pełną listę 131 Najbardziej Etycznych Firm Świata według Etisphere:

National Australia Bank

Teachers Mutual Bank

The Rezidor Hotel Group

Natura Cosméticos

Covenant Health

Empresa de Desarrollo Urbano

Capgemini

L'ORÉAL

Schneider Electric

Henkel

Cementos Progreso

William E. Connor & Associates

Tata Steel Limited Metals

The Tata Power Company Limited Electric

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.