Nowe otwarcie na innowacje społeczne

0 0
Nowe otwarcie na innowacje społeczne

- Firmy nie chcą być już kojarzone ze sponsoringiem i działalnością filantropijną, natomiast jest w nich ogromny zasób wiedzy i kompetencji, stąd z nadzieją wyglądamy tego nowego otwarcia w sferze innowacyjności - mówi Anna Grosiak, head of Business Development and Sustainability Officer Siemens.

Według Kuby Wygnańskiego, prezesa pracowni badań i innowacji społecznej Stocznia, najciekawsze i najefektywniejsze innowacje powstają niejako na „szwach" społeczeństwa, jego różnych grup i sektorów. - Wśród gamy różnorodnych czynników, które składają się na środowisko przyjazne innowacjom społecznym, Wygański szczególne znaczenie przypisuje interakcji, do której dochodzi podczas współpracy podmiotów z różnych sektorów takich jak biznes, administracja, obywatele - twierdzi.

Zagadnienie innowacyjności społecznej, aspekty jej rozwijania oraz znaczenie dla CSR poruszone zostały podczas konferencji „Innowacje społeczne. Nowe otwarcie", która odbyła się 28-29 listopada 2013 r.

Zdaniem obecnej na wydarzeniu Katarzyny Mróz, koordynatora ds. komunikacji PGNiG, istotny i bardzo potrzebny jest dialog z interesariuszami firmy w regionach, w których ona działa. PGNiG oprócz wykorzystania konwencjonalnych kanałów komunikacyjnych takich jak strona internetowa, newsletter, zdecydowało się na dialog z wybieranymi w wyborach powszechnych w gminach specjalnymi radami konsultacyjnymi, w których skład wchodzili przedstawiciele społeczności, organizacji, mediów i władz lokalnych.

- Dialog w takich sytuacjach oraz budowanie relacji z ludźmi jest procesem długotrwałym, wymagającym wiele pokory oraz w szczególności empatii. To właśnie ten ostatni czynnik prelegentka uznaje za jeden z kluczowych w kreacji innowacji społecznych - mówi.

Zgodnie z opinią Anny Grosiak, head of Business Development and Sustainability Officer Siemens, wiele wyzwań wymusza zmianę myślenia ludzi biznesu na temat innowacji i nakazuje ją zauważać w sferze ekonomicznej i społecznej.

- Firmy nie chcą być już kojarzone ze sponsoringiem i działalnością filantropijną, natomiast jest w nich ogromny zasób wiedzy i kompetencji, stąd z nadzieją wyglądamy tego nowego otwarcia w sferze innowacyjności - mówi Grosiak.

Joanna Erbel, socjolog, poleca wspieranie przez miasto i biznes powstających w przestrzeni miejskiej przestrzeni autonomicznych (np. squatów), które jej zdaniem są miejscem powstawania nie tylko kultury, kontrkultury, innowacji społecznych, ale także innowacji technologicznych (typu DIY).

Zgodnie z opinią Pauliny Garstki, CSR menedżera w Goodbrand & Company Polska, obecnie innowacje społeczne mogą przyczyniać się do tworzenie silniejszej i trwalszej przewagi konkurencyjnej niż pozostawanie jedynie przy implementacji strategii CSR. Jako wyłaniającą się nową przestrzeń do konkurencji dla firm w zakresie odpowiedzialności społecznej menadżer wskazała tworzenie wspólnej wartości (CSV, creating shared value).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.