Nauka zrównoważonego rozwoju

0 0
Nauka zrównoważonego rozwoju
Projekt „Edukacja Oknem na Świat” obrazuje, jak w programach edukacyjnych przedstawiać wyzwania naszych czasów, którym w pojedynkę nie sprosta żaden kraj. /Fot. mat. pras.

24 października w Krakowie odbyła się inauguracja projektu poświęconego tematyce zrównoważonego rozwoju społeczeństw „Edukacja Oknem na Świat”. Projekt integruje całą społeczność szkolną. Pozwala na realizowanie potencjału młodzieży i kreowanie ich na ambasadorów zmiany

„Edukacja Oknem na Świat” to międzynarodowy projekt edukacyjny, którego celem jest przybliżenie młodzieży tematyki globalnych zjawisk i wyzwań: środowiskowych, społecznych i kulturowych, z jednoczesnym zrozumieniem ich wpływu na polskie realia. Dzień inauguracji projektu w gimnazjum jezuickim Kostka to dzień 70-tych urodzin Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Inicjatywa realizowana jest w ramach działań Fundacji The Bridge przy strategicznym partnerstwie Grupy Oknoplast. Ambasadorką dobrej woli projektu jest Małgorzata Kożuchowska.

Projekt integruje całą społeczność szkolną: uczniów, pedagogów oraz rodziców. Zajęcia prowadzone są w formule pozalekcyjnej w oparciu o trzy filary: projekcje filmów dokumentalnych, wystąpienia ekspertów oraz moduły praktyczne, rozwijające umiejętności krytycznego myślenia, planowania i podejmowania efektywnych decyzji.

Metodyka ta pozwala na materializowanie potencjału młodzieży i kreowanie ich na ambasadorów zmiany, mogących reinwestować pozyskaną wiedzę w rozwój własny i otoczenia, w którym wzrastają.

Tematy społeczne i środowiskowe

Zrównoważony rozwój doczekał się wielu definicji, pierwsza z nich została sformułowana w 1987 r. w raporcie Światowej Komisji Środowiska i Rozwoju, potocznie zwanym też raportem Brundtland:

- Zrównoważony rozwój jest to rozwój mający na celu zaspokojenie aspiracji rozwojowych obecnego pokolenia, w sposób umożliwiający realizacje tych samych dążeń następnym pokoleniom.

- Ekonomia zrównoważonego rozwoju to nie opcja, to konieczność. Kapitał naturalny wciąż pozostaje jednym z aktywów, którego mechanizmy rynkowe nie są w stanie odpowiednio promować i chronić. Po to właśnie potrzebna jest edukacja oraz pogłębiona i angażująca dyskusja o regulacjach chroniących ekosystemy – źródła naszego prosperity – wyjaśnia Adam Koniuszewski, ekspert ds. polityki energetycznej i finansów z Fundacji The Bridge.

Największą kulturową przemianą XXI wieku jest rosnąca – dzięki mediom i nowoczesnym technologiom świadomość tematów społecznych i środowiskowych. Transformacja gospodarki z wysoko-emisyjnej na nisko-emisyjną poprzez zwiększenie efektywności energetycznej, redukcje emisji CO2, recycling prowadzi do wzrostu opłacalności funkcjonowania biznesów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Rewelacyjna akcja, bardzo popieram, by młodzież miała kontakt z takatematyką, zwłaszcza, że przedsiebiorcy wspierajacy tego typu inicjatywy maja kilka słów do powiedzenia w tej materii.
 • lokalne firmy coraz czesciej sie udzielaja a akurat "tę" firmę z Krakowa, wszyscy dobrze znają:D
 • Miło widzieć, że osoby reprezentujące tak dużą i solidną branżę udzielają się społecznie. W młodych trzeba krzewić podejście do biznesu

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.