Karta Różnorodności wspiera przedsiębiorców w zarządzaniu zespołem

0 0
Karta Różnorodności wspiera przedsiębiorców w zarządzaniu zespołem
Fot. pixabay

Umiejętność tworzenia i zarządzania zespołem składającym się z różnorodnych pracowników staje się coraz istotniejsza. Pracodawców wspiera w tym zakresie ogólnoeuropejski projekt Karta Różnorodności, który jest obecny także w Polsce.

Jego skuteczność pokazują badania „Overview of Diversity Management implementation and impact amongst Diversity Charter signatories in the European Union (2014)”, których wyniki opublikowano w końcówce ubiegłego roku.

Badanie pokazuje opinie 1826 podmiotów, stanowiących 26 proc. spośród ponad 7100 firm, organizacji pozarządowych i instytucji, będących sygnatariuszami 11 europejskich Kart Różnorodności. Podmioty te zatrudniają w sumie ponad 13,6 mln pracowników.

W Polsce na pytania odpowiedziało 84 proc. spośród 99 firm, które we wrześniu ubiegłego roku były sygnatariuszami dokumentu.

Czytaj też: Różnorodność się opłaca?

Badanie wyraźnie wskazuje, że sygnatariusze Karty Różnorodności dostrzegają jej pozytywny wpływ na rozwój procesu zarządzania zasobami ludzkimi – tak twierdzi w Polsce aż 95 proc. ankietowanych, podobnie uznają firmy w całej Europie. W naszym kraju został on uznany za średni i oceniony na 3.13 w pięciostopniowej skali.

69 proc. polskich sygnatariuszy Karty Różnorodności za swój priorytet w procesie zarządzania różnorodnością w miejscu pracy uznaje równouprawnienie kobiet i mężczyzn, 54 proc. - zatrudnienie i aktywizację osób młodych, 47 proc. - wykorzystanie potencjału najstarszych pracowników, a 44 proc. - osób z niepełnosprawnościami.

Wyzwania związane z zarządzaniem osobami o różnym pochodzeniu etnicznym, osobami nieheteroseksualnymi i osobami transpłciowymi są traktowane jako priorytetowe przez mniejszą liczbę przedsiębiorstw, organizacji i instytucji, które podpisały dokument.

- Badanie pokazuje, że przedsiębiorstwa dostrzegają liczne korzyści płynące z zarządzania różnorodnością. W tym momencie najważniejsze są niewątpliwie kwestie wizerunkowe, synergia z realizowaną na co dzień strategią CSR, a także wpływ zarządzania różnorodnością na większe zrozumienie i akceptację w ramach zespołów, co łączy się bezpośrednio z kreatywnością. Dla nas, koordynatorów Karty Różnorodności, ważne są także małe sukcesy sygnatariuszy dokumentu – takie jak przeszkolenie pracowników małej firmy ze sposobów redukcji stereotypów czy zatrudnienie osób w wieku przedemerytalnym i wykorzystanie ich doświadczenia. – mówi Ewa Leśnowolska z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, menedżerka Karty Różnorodności w Polsce.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.