Ile CSR w nowej perspektywie

0 0
Ile CSR w nowej perspektywie

W resorcie finansów oraz rozwoju regionalnego trwają prace nad programami operacyjnymi w nowej perspektywie finansowej UE. Czy będzie w nich miejsce na strategię CSR?

W Programie operacyjnym „Inteligentny rozwój" przedsiębiorcy będą mogli sięgać po pieniądze wspierające rozwój innowacyjności. Tu w ramach pomocy nie technologicznej mówi się o wdrażaniu i promocji CSR - społecznej odpowiedzialności biznesu. Chodzi o biznesowe wykorzystanie konsekwencji społecznych i środowiskowych prowadzonej działalności gospodarczej.

Dokumenty przygotowywane przez urzędników Ministerstwa Finansów dla innego programu - "Wiedza, edukacja, rozwój" powołują Fundusz Społeczny. Będzie on przeciwdziałał skutkom bezrobocia, przystosowywał pracowników do zmian w gospodarce, wspierał zarządzanie różnorodnością w firmie. Tutaj porusza się problemy wykluczonych i uczenia się przez całe życie.

- Dokumenty te powstaje w porozumieniu z ministerstwami - mówi Dominika Wierzbowska z Departamentu Rozwoju Gospodarki Ministerstwa Gospodarki. - W ustaleniach pada akcent na bezpośrednie wsparcie dla CSR ze szczebla regionalnego. Chodzi o to, aby przedsiębiorca dostawał pieniądze na to, co będzie zorientowane CSR-owo.

Chęć uporządkowania tego wsparcia wskazuje Dorota Kopeć z Urzędu Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Chodzi o wyznaczenie linii demarkacyjnej między rozstrzygnięciami na poziomie krajowym i regionalnym. - Jest potrzeba wyznaczenia strategii na szczeblu krajowym, a kierunków konkretnych działań na poziomie województw mówi.

Śląskie opiera swój nowy program operacyjny na założeniach z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Zarząd województwa, dostrzegając wagę zagadnień CSR, akcentuje tu włączenie społecznie grup wykluczonych dzięki działaniom biznesowym. Ale pieniądze z funduszu powinny też wzmacniać kompetencje pracowników na rynku pracy.

Na Dolnym Śląsku także będzie wspierać się przedsiębiorstwa ekonomii społecznej na rynku pracy. To znaczy takie, które zysk inwestują w przywracanie społeczeństwu osób wykluczonych.

CSR-em zainteresowani są nie tylko bardziej zorientowani na nowoczesny biznes menadżerowie, organizacje pozarządowe i specjaliści. Skoro mówi się o nim w dokumentach określających zasady działania nowych programów operacyjnych UE, wszelkie instytucje sięgające po unijne fundusze będą się z CSR-em zapoznawać.

Najważniejsze, aby nie tracić proporcji, co tu jest prawdziwym biznesem, a co resztą. Bo CSR to nowe zasoby, innowacyjność, a nie tylko zajmowanie się pracownikami, filantropia i wolontariat.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.