Ile CSR w nowej perspektywie

W resorcie finansów oraz rozwoju regionalnego trwają prace nad programami operacyjnymi w nowej perspektywie finansowej UE. Czy będzie w nich miejsce na strategię CSR?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile CSR w nowej perspektywie

PODZIEL SIĘ


Autor: Paweł Oksanowicz

29 lip 2013 8:01


W Programie operacyjnym „Inteligentny rozwój" przedsiębiorcy będą mogli sięgać po pieniądze wspierające rozwój innowacyjności. Tu w ramach pomocy nie technologicznej mówi się o wdrażaniu i promocji CSR - społecznej odpowiedzialności biznesu. Chodzi o biznesowe wykorzystanie konsekwencji społecznych i środowiskowych prowadzonej działalności gospodarczej.

Dokumenty przygotowywane przez urzędników Ministerstwa Finansów dla innego programu - "Wiedza, edukacja, rozwój" powołują Fundusz Społeczny. Będzie on przeciwdziałał skutkom bezrobocia, przystosowywał pracowników do zmian w gospodarce, wspierał zarządzanie różnorodnością w firmie. Tutaj porusza się problemy wykluczonych i uczenia się przez całe życie.

- Dokumenty te powstaje w porozumieniu z ministerstwami - mówi Dominika Wierzbowska z Departamentu Rozwoju Gospodarki Ministerstwa Gospodarki. - W ustaleniach pada akcent na bezpośrednie wsparcie dla CSR ze szczebla regionalnego. Chodzi o to, aby przedsiębiorca dostawał pieniądze na to, co będzie zorientowane CSR-owo.

Chęć uporządkowania tego wsparcia wskazuje Dorota Kopeć z Urzędu Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Chodzi o wyznaczenie linii demarkacyjnej między rozstrzygnięciami na poziomie krajowym i regionalnym. - Jest potrzeba wyznaczenia strategii na szczeblu krajowym, a kierunków konkretnych działań na poziomie województw mówi.

Śląskie opiera swój nowy program operacyjny na założeniach z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Zarząd województwa, dostrzegając wagę zagadnień CSR, akcentuje tu włączenie społecznie grup wykluczonych dzięki działaniom biznesowym. Ale pieniądze z funduszu powinny też wzmacniać kompetencje pracowników na rynku pracy.

Na Dolnym Śląsku także będzie wspierać się przedsiębiorstwa ekonomii społecznej na rynku pracy. To znaczy takie, które zysk inwestują w przywracanie społeczeństwu osób wykluczonych.

CSR-em zainteresowani są nie tylko bardziej zorientowani na nowoczesny biznes menadżerowie, organizacje pozarządowe i specjaliści. Skoro mówi się o nim w dokumentach określających zasady działania nowych programów operacyjnych UE, wszelkie instytucje sięgające po unijne fundusze będą się z CSR-em zapoznawać.

Najważniejsze, aby nie tracić proporcji, co tu jest prawdziwym biznesem, a co resztą. Bo CSR to nowe zasoby, innowacyjność, a nie tylko zajmowanie się pracownikami, filantropia i wolontariat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.