Wolnoamerykanka wśród łowców głów? Drastyczny spadek etyki branżowej

0 0
Wolnoamerykanka wśród łowców głów? Drastyczny spadek etyki branżowej

Nie ma formalnie spisanego kodeksu postępowania headhuntera, a słychać głosy oburzenia na nieetyczne postępowania niektórych firm z branży. Czy faktycznie jest tak źle?

W ostatnich latach obserwujemy drastyczny spadek poziomu etyki branżowej. Weszło na rynek sporo firm, które rozpaczliwie próbują się na nim utrzymać, łamiąc przy tym wszelkie zasady przyzwoitości i oferując dumpingowe ceny - takie zdanie na temat aktualnej sytuacji rynku headhunterów ma Agnieszka Drzewiecka, właścicielka firmy doradztwa personalnego AF Search & Selection.

Jej zdaniem taka strategia nie ma przyszłości. - Działam na rynku od 12 lat. Byłam świadkiem powstawania i upadku dziesiątek firm, których właścicielom wydawało się, że uda im się przetrwać, łamiąc pewne zasady i oferując nierealnie niskie ceny - tłumaczy Drzewiecka. - Tymczasem klient, który raz zrazi się do współpracy z daną firmą, już nie skorzysta z jej usług, a ponadto będzie dzielił się złą opinią na jej temat z innymi przedsiębiorcami.

Czas na rachunek sumienia

Czy wśród headhunterów obowiązuje wolnoamerykanka? Nie określiłby tego w ten sposób doradca personalny Adam J. Mielcarek, właściciel firmy Packaging, Plastics & Paper People. Wspomina, że w latach 90. usługa ta miała bardziej ekskluzywny charakter. Były wyższe wyceny, a klientela to głównie zachodnie firmy.

Zauważa, że teraz jest większa konkurencja i podaje przykład z własnego podwórka. - W Toruniu, gdzie ja działam, kiedyś była jedna firma rekrutacyjna, a teraz 5-10 - wylicza.

Potwierdza, że nieprzestrzeganie pewnych zasad na dłuższą metę działa na niekorzyść firmy. - A długotrwała działalność na rynku może opierać się tylko na stałych klientach - uważa. Mielcarek jest przekonany, że klienci zauważą stosowanie wolnoamerykanki, czyli bycia nielojalnym, i nie będą współpracować z firmami postępującymi w ten sposób.

Z kolei konsultantka Advisory Group TEST Human Resources Kinga Onak informuje, że istnieje międzynarodowe stowarzyszenie (The Association of Executive Searchs Consultans), do którego należy około 300 firm, w tym 12 polskich.

- Wypracowało ono ogólne standardy dotyczące świadczenia w pełni profesjonalnych usług, takich jak executive search - tłumaczy. - Jego członkowie muszą przestrzegać kodeksu etycznego. Wiele osób, które świadczą usługi headhunterskie, jednak nie do końca orientuje się, jakie zasady są nakreślone przez to stowarzyszenie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.