Wojciech Bartz: Polska to raj dla SSC/BPO. Co przyciąga firmy?

Zarobki w sektorze usług biznesowych sięgają nawet 45 tys. zł miesięcznie. SSC/BPO w Polsce w najbliższych latach będzie się dynamicznie rozwijało. Pracodawcy mogą bowiem liczyć u nas z jednej strony na wysokiej klasy specjalistów, a z drugiej - dogodne warunki prowadzenia biznesu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wojciech Bartz: Polska to raj dla SSC/BPO. Co przyciąga firmy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

1 gru 2014 15:08


Kilka ostatnich lat to okres niezwykle dynamicznego rozwoju sektora centrów usług biznesowych (SSC/BPO) w Polsce. Szacuje się, że rynek ten rośnie w tempie około 20 proc. rocznie. Obecnie nad Wisłą działa niemal 500 centrów, co daje Polsce pierwszą pozycję w regionie CEE i jedną z najwyższych na świecie pod względem lokalizacji.

Czytaj też: W wielokulturowości kadr tkwi siła branży SSC/BPO. Jak wykorzystać potencjał multinarodowego zespołu?

- Trend ten będzie się utrzymywał w najbliższym czasie, ponieważ wiele globalnych marek wciąż jest zainteresowanych otwarciem centrów w Polsce - wyjaśnia Wojciech Bartz, executive manager w firmie Page Personel, która opublikowała broszurę prezentującą sektor usług dla biznesu w Polsce. 

W sektorze SSC/BPO pracuje obecnie w Polsce ponad 128 tys. osób, co stanowi 40 proc. wszystkich zatrudnionych w tym sektorze w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Szacuje się, że liczba zatrudnionych wzrośnie do około 200 tys., przede wszystkim za sprawą dynamicznie rozwijających się usług finansowych.

Jak wskazują dane ABSL z 2013 r. inne, popularne w Polsce obszary specjalizacji centrów to: finanse i księgowość (59 proc), aplikacyjne usługi IT - (48 proc.), obsługa klienta - np. wsparcie IT (42 proc.), usługi IT w ramach infrastruktury (35 proc.), a także HR (32 proc.).

Co przyciąga globalne marki do Polski? Czynników jest kilka. Dotyczą one różnych obszarów i uzupełniają się wzajemnie tworząc sprzyjające środowisko prowadzenia działalności w tym sektorze.

Czytaj też: Masowe rekrutacje w SSC/BPO: co sprawia rekruterom największe trudności i jak się z nimi uporać?

- Inwestorzy mogą liczyć w Polsce na zatrudnienie zarówno najwyższej klasy specjalistów jak i wykształconych w licznych ośrodkach akademickich absolwentów ze znajomością języków obcych i umiejętnością pracy w środowisku międzynarodowym potwierdzoną np. udziałem w programie Erasmus. Ważne dla nich są również: relatywnie niskie koszty pracy, rozwinięta infrastruktura, wielość dogodnych lokalizacji, dostęp do wolnej przestrzeni biurowej oraz zachęty finansowe, takie jak: zwolnienia podatkowe i wsparcie inwestycyjne z grantów rządowych, czy unijnych - mówi Wojciech Bartz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.