Wojciech Bartz: Polska to raj dla SSC/BPO. Co przyciąga firmy?

0 0
Wojciech Bartz: Polska to raj dla SSC/BPO. Co przyciąga firmy?

Zarobki w sektorze usług biznesowych sięgają nawet 45 tys. zł miesięcznie. SSC/BPO w Polsce w najbliższych latach będzie się dynamicznie rozwijało. Pracodawcy mogą bowiem liczyć u nas z jednej strony na wysokiej klasy specjalistów, a z drugiej - dogodne warunki prowadzenia biznesu.

Kilka ostatnich lat to okres niezwykle dynamicznego rozwoju sektora centrów usług biznesowych (SSC/BPO) w Polsce. Szacuje się, że rynek ten rośnie w tempie około 20 proc. rocznie. Obecnie nad Wisłą działa niemal 500 centrów, co daje Polsce pierwszą pozycję w regionie CEE i jedną z najwyższych na świecie pod względem lokalizacji.

Czytaj też: W wielokulturowości kadr tkwi siła branży SSC/BPO. Jak wykorzystać potencjał multinarodowego zespołu?

- Trend ten będzie się utrzymywał w najbliższym czasie, ponieważ wiele globalnych marek wciąż jest zainteresowanych otwarciem centrów w Polsce - wyjaśnia Wojciech Bartz, executive manager w firmie Page Personel, która opublikowała broszurę prezentującą sektor usług dla biznesu w Polsce. 

W sektorze SSC/BPO pracuje obecnie w Polsce ponad 128 tys. osób, co stanowi 40 proc. wszystkich zatrudnionych w tym sektorze w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Szacuje się, że liczba zatrudnionych wzrośnie do około 200 tys., przede wszystkim za sprawą dynamicznie rozwijających się usług finansowych.

Jak wskazują dane ABSL z 2013 r. inne, popularne w Polsce obszary specjalizacji centrów to: finanse i księgowość (59 proc), aplikacyjne usługi IT - (48 proc.), obsługa klienta - np. wsparcie IT (42 proc.), usługi IT w ramach infrastruktury (35 proc.), a także HR (32 proc.).

Co przyciąga globalne marki do Polski? Czynników jest kilka. Dotyczą one różnych obszarów i uzupełniają się wzajemnie tworząc sprzyjające środowisko prowadzenia działalności w tym sektorze.

Czytaj też: Masowe rekrutacje w SSC/BPO: co sprawia rekruterom największe trudności i jak się z nimi uporać?

- Inwestorzy mogą liczyć w Polsce na zatrudnienie zarówno najwyższej klasy specjalistów jak i wykształconych w licznych ośrodkach akademickich absolwentów ze znajomością języków obcych i umiejętnością pracy w środowisku międzynarodowym potwierdzoną np. udziałem w programie Erasmus. Ważne dla nich są również: relatywnie niskie koszty pracy, rozwinięta infrastruktura, wielość dogodnych lokalizacji, dostęp do wolnej przestrzeni biurowej oraz zachęty finansowe, takie jak: zwolnienia podatkowe i wsparcie inwestycyjne z grantów rządowych, czy unijnych - mówi Wojciech Bartz.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.