W wielokulturowości kadr tkwi siła branży SSC/BPO. Jak wykorzystać potencjał multinarodowego zespołu?

Wielokulturowość to spore wyzwanie dla zespołów ds. personalnych z sektora SSC/BPO. HR-owcy sobie jednak nieźle radzą. Jak zarządzać zespołem, w którym pracują przedstawiciele ponad 30 państw?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W wielokulturowości kadr tkwi siła branży SSC/BPO. Jak wykorzystać potencjał multinarodowego zespołu?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

24 lis 2014 6:13


W firmie Infosys BPO Poland 9 proc. załogi stanowią cudzoziemcy, którzy reprezentują 39 różnych narodowości. Z kolei w Shell Business Service Centre w Krakowie pracuje 1,9 tys. osób pochodzących z 30 krajów. W Cisco obcokrajowcy stanowią 30 proc. zespołu. Są to przedstawiciele 33 państw z całego świata.

Dlaczego firmy z sektora BPO stawiają na różnorodność kulturową i czy opłaca się podjęcie wyzwania, jakim jest zarządzanie tak zróżnicowanym zespołem?

Czytaj też: Konflikt międzypokoleniowy istnieje, bo menedżerowie źle zarządzają różnorodnością?

Według Vensy Lorenc, certyfikowanego coacha tożsamości i trenera międzykulturowego, w multikulturowym zespole uzupełniają się talenty, wiedza i kompetencje.

– Są badania, które dowodzą, że zespoły wielokulturowe są kreatywniejsze od jednolitych. Na pewno cechy, które warto docenić, to różnorodność, większa akceptacja dla bycia innym oraz otwartość na innowacje i zmiany – wyjaśnia.

Jej słowa potwierdzają HR-owcy pracujący w firmach BPO. Magdalena Jóźwiak, kierownik ds. personalnych w Infosys BPO Polska,uważa, że największą zaletą jest wymiana doświadczeń i poszerzenie horyzontów.

– W zróżnicowanym środowisku kulturowym widać, jak wielu ludzi inaczej podchodzi do danej sytuacji. Odmienna kultura powoduje także większą kreatywność, jeśli chodzi o realizowane projekty – mówi.

Czytaj też: Zarządzanie wiekiem jest coraz ważniejsze dla sprawnego funkcjonowania firm

Z kolei Olga Kortbeek, HR menedżer w Shell Business Centre Kraków, podkreśla, że wielokulturowość to ogromna szansa do wykorzystania.

– Jest ważnym elementem tego, kim jesteśmy oraz co reprezentujemy jako firma. Różnorodność naszych pracowników przekłada się na ich sposoby myślenia, przez co wpływa na innowacyjność – mówi.

Wyzwanie dla HR-owców

Choć wielonarodowy zespół przynosi wiele korzyści, to zarządzanie nim jest niełatwym zadaniem dla zespołu HR. Zdaniem Vensy Lorenc dla menedżerów największym wyzwaniem, a zarazem wartością, jest wykorzystanie potencjału, który drzemie w różnorodności.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.