W wielokulturowości kadr tkwi siła branży SSC/BPO. Jak wykorzystać potencjał multinarodowego zespołu?

0 0
W wielokulturowości kadr tkwi siła branży SSC/BPO. Jak wykorzystać potencjał multinarodowego zespołu?
fot. pixabay

Wielokulturowość to spore wyzwanie dla zespołów ds. personalnych z sektora SSC/BPO. HR-owcy sobie jednak nieźle radzą. Jak zarządzać zespołem, w którym pracują przedstawiciele ponad 30 państw?

W firmie Infosys BPO Poland 9 proc. załogi stanowią cudzoziemcy, którzy reprezentują 39 różnych narodowości. Z kolei w Shell Business Service Centre w Krakowie pracuje 1,9 tys. osób pochodzących z 30 krajów. W Cisco obcokrajowcy stanowią 30 proc. zespołu. Są to przedstawiciele 33 państw z całego świata.

Dlaczego firmy z sektora BPO stawiają na różnorodność kulturową i czy opłaca się podjęcie wyzwania, jakim jest zarządzanie tak zróżnicowanym zespołem?

Czytaj też: Konflikt międzypokoleniowy istnieje, bo menedżerowie źle zarządzają różnorodnością?

Według Vensy Lorenc, certyfikowanego coacha tożsamości i trenera międzykulturowego, w multikulturowym zespole uzupełniają się talenty, wiedza i kompetencje.

– Są badania, które dowodzą, że zespoły wielokulturowe są kreatywniejsze od jednolitych. Na pewno cechy, które warto docenić, to różnorodność, większa akceptacja dla bycia innym oraz otwartość na innowacje i zmiany – wyjaśnia.

Jej słowa potwierdzają HR-owcy pracujący w firmach BPO. Magdalena Jóźwiak, kierownik ds. personalnych w Infosys BPO Polska,uważa, że największą zaletą jest wymiana doświadczeń i poszerzenie horyzontów.

– W zróżnicowanym środowisku kulturowym widać, jak wielu ludzi inaczej podchodzi do danej sytuacji. Odmienna kultura powoduje także większą kreatywność, jeśli chodzi o realizowane projekty – mówi.

Czytaj też: Zarządzanie wiekiem jest coraz ważniejsze dla sprawnego funkcjonowania firm

Z kolei Olga Kortbeek, HR menedżer w Shell Business Centre Kraków, podkreśla, że wielokulturowość to ogromna szansa do wykorzystania.

– Jest ważnym elementem tego, kim jesteśmy oraz co reprezentujemy jako firma. Różnorodność naszych pracowników przekłada się na ich sposoby myślenia, przez co wpływa na innowacyjność – mówi.

Wyzwanie dla HR-owców

Choć wielonarodowy zespół przynosi wiele korzyści, to zarządzanie nim jest niełatwym zadaniem dla zespołu HR. Zdaniem Vensy Lorenc dla menedżerów największym wyzwaniem, a zarazem wartością, jest wykorzystanie potencjału, który drzemie w różnorodności.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.