Sławomir Majman: Kultura pracy i wydajność polskich pracowników przyciągają inwestorów

Wartość inwestycji zagranicznych prowadzonych przez PAIiIZ w tym roku już przekroczyła 1,7 mld euro, podczas gdy przez cały ubiegły rok wyniosła ponad 900 mln euro.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sławomir Majman: Kultura pracy i wydajność polskich pracowników przyciągają inwestorów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 paź 2014 21:06


Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zakończyła już 41 tegorocznych projektów, a kilkanaście znajduje się obecnie w końcowej fazie realizacji.

Jak informował dziś Sławomir Majman, prezes PAIiIZ, inwestycje te przełożyły się na stworzenie ponad 7 tys. miejsc pracy m.in. w centrach nowoczesnych usług biznesowych, przemyśle samochodowym i centrach badawczo-rozwojowych.

Czytaj też: W branży BPO pracuje więcej osób niż w górnictwie

Według niego - w zestawieniu z pozostałymi państwami Europy Środkowej i Wschodniej - Polska oprócz konkurencyjnych kosztów pracy może zaoferować inwestorom przede wszystkim stabilność finansową, gospodarczą i polityczną.

Czytaj też: Dwa razy więcej miejsc pracy od inwestorów

"To czynnik, którym my dysponujemy, a nasi sąsiedzi europejscy ciągle jeszcze nie" - powiedział. Uznał ją za najważniejszy atut Polski, wskazywany w prawie wszystkich badaniach prowadzonych przez partnerów niemieckich, czy amerykańskich.

"Ta stabilność jest wysoko oceniana jako jeden z najważniejszych elementów minimalizujących czynnik ryzyka w tej ciągle rozkołysanej gospodarczo Europie" - zauważył.

Majman zwrócił również uwagę na wysoki poziom wykształcenia, kulturę pracy i wydajność polskich pracowników. Ich kwalifikacje - wskazał - bezpośrednio przekładają się na charakter inwestycji w ostatnich latach.

"Ponad 55 proc. inwestycji w 2013 roku to były inwestycje w tzw. biznesy intelektualne, czyli wymagające wykształcenia ogólnego, a więc: centra nowoczesnych usług biznesowych, informatykę z telekomunikacją i naszą narodową specjalność od roku, czyli centra naukowo-badawcze" - powiedział.

Jego zdaniem zatrudnienie w centrach nowoczesnych usług biznesowych jest szczególnie cenne, gdyż zagospodarowuje nadwyżkę absolwentów wyższych uczelni.

Majman przypomniał też, że od tego roku rząd wspiera inwestycje w przemyśle spożywczym. "Bardzo nam na tym zależało, bo to przetwórstwo spożywcze stało się naszą narodową specjalnością" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.