Sektor BPO walczy o pracowników. Także tych z Ukrainy

0 0
Sektor BPO walczy o pracowników. Także tych z Ukrainy
Szukając odpowiednich kandydatów rekruterzy coraz częściej biorą pod uwagę osoby zza wschodniej granicy. Sektor IT już nam pokazał, że wschodni rynek kandydata jest otwarty na to, co Polska może mu zaproponować (Fot. pixabay)

Sektor usług wspólnych dla biznesu (SSC/BPO) bardzo dynamicznie się rozwija. Jednak by ten trend się utrzymał, pracodawcy powinni zadbać o pozytywny wizerunek sektora wśród obecnych pracowników i przyszłych kandydatów.

Sektor usług wspólnych to aktualnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków
w Polsce. Według ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych) w Polsce w tym sektorze zatrudnionych jest ponad 130 tys. osób, a szacowane jest, że do końca 2015 roku liczba ta wzrośnie aż do 150 tys.

Czytaj też: Sektor usług biznesowych: Prawie co tydzień otwiera się kolejny ośrodek

Taką tendencję możemy zaobserwować od kilku lat. Co za tym idzie, rynek kandydata, z którym w tej branży już od jakiegoś czasu mamy do czynienia, staje się coraz trudniejszy dla pracodawcy.

Sektor BPO zmienia się bardzo szybko

Z obserwacji konsultantów Antal International wynika, że aktualnie młodszy księgowy znający język niemiecki potrafi otrzymać 5 ofert pracy miesięcznie, a średnie wynagrodzenie księgowego księgi głównej z 2-letnim doświadczeniem jest wyższe o około 25 proc., niż 3 lata temu.

Nowi inwestorzy coraz częściej pojawiają się we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi czy Trójmieście, co niewątpliwie wpływa na pozycję Krakowa, który do tej pory był liderem w branży. Dodatkowo takie miasta jak Bydgoszcz, Lublin czy Rzeszów zaczynają coraz bardziej zabiegać o uwagę nowych inwestorów.

Czytaj też: Bestry: BPO zatrudnia młodych, bo nie mają żadnych uprzedzeń i złych nawyków

Z kolei istniejące już tam centra swoim stałym wzrostem liczby rekrutacji pokazują, że rynki te mają potencjał, jeśli chodzi o infrastrukturę i dostępność kandydatów. Myślę, że niewiele z nas spodziewało się aż tak widocznych zmian, w tak krótkim czasie. Oznacza to, że planując rekrutacje powinniśmy wcześniej prognozować zmiany, jakie mogą zajść na rynku pracy, na przestrzeni kilku lat.

Polski rynek zyskuje zaufanie biznesu

Sektor SSC/BPO nie tylko bardzo szybko się powiększa, ale jeszcze szybciej rozwija. Mało skomplikowane procesy finansowe i księgowe, które zostały wdrożone w Polsce kilka lat temu, cały czas ewoluują i się rozrastają. Polski rynek zyskuje coraz większe zaufanie biznesu, a zarządy firm posiadających swoje centra w Polsce decydują się na przeniesienie bardziej zaawansowanych procesów do naszego kraju.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.