Sektor BPO walczy o pracowników. Także tych z Ukrainy

Sektor usług wspólnych dla biznesu (SSC/BPO) bardzo dynamicznie się rozwija. Jednak by ten trend się utrzymał, pracodawcy powinni zadbać o pozytywny wizerunek sektora wśród obecnych pracowników i przyszłych kandydatów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sektor BPO walczy o pracowników. Także tych z Ukrainy

PODZIEL SIĘ


Autor: Piotr Knapik

13 lip 2015 12:41


Sektor usług wspólnych to aktualnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków
w Polsce. Według ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych) w Polsce w tym sektorze zatrudnionych jest ponad 130 tys. osób, a szacowane jest, że do końca 2015 roku liczba ta wzrośnie aż do 150 tys.

Czytaj też: Sektor usług biznesowych: Prawie co tydzień otwiera się kolejny ośrodek

Taką tendencję możemy zaobserwować od kilku lat. Co za tym idzie, rynek kandydata, z którym w tej branży już od jakiegoś czasu mamy do czynienia, staje się coraz trudniejszy dla pracodawcy.

Sektor BPO zmienia się bardzo szybko

Z obserwacji konsultantów Antal International wynika, że aktualnie młodszy księgowy znający język niemiecki potrafi otrzymać 5 ofert pracy miesięcznie, a średnie wynagrodzenie księgowego księgi głównej z 2-letnim doświadczeniem jest wyższe o około 25 proc., niż 3 lata temu.

Nowi inwestorzy coraz częściej pojawiają się we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi czy Trójmieście, co niewątpliwie wpływa na pozycję Krakowa, który do tej pory był liderem w branży. Dodatkowo takie miasta jak Bydgoszcz, Lublin czy Rzeszów zaczynają coraz bardziej zabiegać o uwagę nowych inwestorów.

Czytaj też: Bestry: BPO zatrudnia młodych, bo nie mają żadnych uprzedzeń i złych nawyków

Z kolei istniejące już tam centra swoim stałym wzrostem liczby rekrutacji pokazują, że rynki te mają potencjał, jeśli chodzi o infrastrukturę i dostępność kandydatów. Myślę, że niewiele z nas spodziewało się aż tak widocznych zmian, w tak krótkim czasie. Oznacza to, że planując rekrutacje powinniśmy wcześniej prognozować zmiany, jakie mogą zajść na rynku pracy, na przestrzeni kilku lat.

Polski rynek zyskuje zaufanie biznesu

Sektor SSC/BPO nie tylko bardzo szybko się powiększa, ale jeszcze szybciej rozwija. Mało skomplikowane procesy finansowe i księgowe, które zostały wdrożone w Polsce kilka lat temu, cały czas ewoluują i się rozrastają. Polski rynek zyskuje coraz większe zaufanie biznesu, a zarządy firm posiadających swoje centra w Polsce decydują się na przeniesienie bardziej zaawansowanych procesów do naszego kraju.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.