Rośnie zatrudnienie w sektorze usług dla biznesu

Od ubiegłego roku zatrudnienie w sektorze specjalistycznych usług dla biznesu wzrosło w Katowicach i okolicznych miastach o 50 proc.; na 2014 r. zakładany jest wzrost o kolejne 25 proc. Śląska aglomeracja stała się jednym z wiodących ośrodków tej branży.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Rośnie zatrudnienie w sektorze usług dla biznesu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 gru 2013 14:22


To wnioski z zaprezentowanego w czwartek w Katowicach raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (Association of Business Service Leaders - ABSL). Z opracowania wynika, że Katowice i aglomeracja katowicka, używająca wspólnej nazwy Metropolia Silesia, umacniają swoją pozycję jednego z liderów usług dla biznesu w Polsce. Chodzi przede wszystkim o centra informatyczne, finansowo-księgowe, badawczo-rozwojowe, centra usług wspólnych czy telefoniczne biura obsługi klienta.

Czytaj też: Czego oczekują pracownicy sektora outsourcingu procesów biznesowych?

"Średnio w Polsce sektor nowoczesnych usług dla biznesu co dwa lata rośnie o ok. 50 proc. Katowicom udało się osiągnąć taki wynik w rok. Jeżeli ten trend się utrzyma, w ciągu kolejnych dwóch lat dystans dzielący stolicę Górnego Śląska od wiodących w Polsce ośrodków tej branży znacząco się skróci" - ocenił regionalny szef ABSL Marcin Nowak, zarządzający centrum operacyjnym Capgemini w Katowicach.

W Metropolii Silesia działa obecnie 56 centrów usług, należących do 49 inwestorów z 10 państw. Są to głównie firmy z USA (16) i przedsiębiorstwa polskie (11), ale również korporacje z Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Niemiec, Szwecji Finlandii, Indii i Kanady. Pracuje w nich w sumie ponad 12 tys. osób, z czego dwie trzecie w Katowicach. W stolicy regionu działa 39 z 56 wszystkich centrów w regionie.

"Statystyki potwierdzają dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych w Katowicach i innych miastach metropolii; przekłada się to m.in. na systematyczny wzrost zatrudnienia w tej branży w minionych trzech latach. Mimo iż w Katowicach działa już znaczna liczba centrów usług, nadal mamy ogromny potencjał do rozwoju tego sektora i jesteśmy przygotowani na nowe projekty" - wskazał prezydent Katowic Piotr Uszok.

Jego zdaniem atrakcyjność inwestycyjna miasta jest determinowana nie tylko przez dogodne warunki dla biznesu, ale także przez jakość życia w 300-tysięcznych Katowicach. Zapewnił, że miasto inwestuje zarówno w infrastrukturę, jak i w sferę kultury i rekreacji.

"Mam nadzieję, że coraz więcej pracowników sektora nowoczesnych usług biznesowych zdecyduje się zamieszkać w Katowicach. Będę się starał, aby w mieście stworzyć odpowiednie warunki, które ułatwiłyby podjęcie takiej decyzji" - dodał prezydent miasta. Według Marcina Nowaka z Capgemini obecnie inwestorzy w tej branży coraz częściej przedkładają przestrzeń i możliwości oferowane przez takie miasta jak Katowice, nad komfortem lokalizacji w tak znanych ośrodkach jak Kraków czy Wrocław.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

REKLAMA