Rośnie zatrudnienie w sektorze usług dla biznesu

0 0
Rośnie zatrudnienie w sektorze usług dla biznesu

Od ubiegłego roku zatrudnienie w sektorze specjalistycznych usług dla biznesu wzrosło w Katowicach i okolicznych miastach o 50 proc.; na 2014 r. zakładany jest wzrost o kolejne 25 proc. Śląska aglomeracja stała się jednym z wiodących ośrodków tej branży.

To wnioski z zaprezentowanego w czwartek w Katowicach raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (Association of Business Service Leaders - ABSL). Z opracowania wynika, że Katowice i aglomeracja katowicka, używająca wspólnej nazwy Metropolia Silesia, umacniają swoją pozycję jednego z liderów usług dla biznesu w Polsce. Chodzi przede wszystkim o centra informatyczne, finansowo-księgowe, badawczo-rozwojowe, centra usług wspólnych czy telefoniczne biura obsługi klienta.

Czytaj też: Czego oczekują pracownicy sektora outsourcingu procesów biznesowych?

"Średnio w Polsce sektor nowoczesnych usług dla biznesu co dwa lata rośnie o ok. 50 proc. Katowicom udało się osiągnąć taki wynik w rok. Jeżeli ten trend się utrzyma, w ciągu kolejnych dwóch lat dystans dzielący stolicę Górnego Śląska od wiodących w Polsce ośrodków tej branży znacząco się skróci" - ocenił regionalny szef ABSL Marcin Nowak, zarządzający centrum operacyjnym Capgemini w Katowicach.

W Metropolii Silesia działa obecnie 56 centrów usług, należących do 49 inwestorów z 10 państw. Są to głównie firmy z USA (16) i przedsiębiorstwa polskie (11), ale również korporacje z Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Niemiec, Szwecji Finlandii, Indii i Kanady. Pracuje w nich w sumie ponad 12 tys. osób, z czego dwie trzecie w Katowicach. W stolicy regionu działa 39 z 56 wszystkich centrów w regionie.

"Statystyki potwierdzają dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych w Katowicach i innych miastach metropolii; przekłada się to m.in. na systematyczny wzrost zatrudnienia w tej branży w minionych trzech latach. Mimo iż w Katowicach działa już znaczna liczba centrów usług, nadal mamy ogromny potencjał do rozwoju tego sektora i jesteśmy przygotowani na nowe projekty" - wskazał prezydent Katowic Piotr Uszok.

Jego zdaniem atrakcyjność inwestycyjna miasta jest determinowana nie tylko przez dogodne warunki dla biznesu, ale także przez jakość życia w 300-tysięcznych Katowicach. Zapewnił, że miasto inwestuje zarówno w infrastrukturę, jak i w sferę kultury i rekreacji.

"Mam nadzieję, że coraz więcej pracowników sektora nowoczesnych usług biznesowych zdecyduje się zamieszkać w Katowicach. Będę się starał, aby w mieście stworzyć odpowiednie warunki, które ułatwiłyby podjęcie takiej decyzji" - dodał prezydent miasta. Według Marcina Nowaka z Capgemini obecnie inwestorzy w tej branży coraz częściej przedkładają przestrzeń i możliwości oferowane przez takie miasta jak Katowice, nad komfortem lokalizacji w tak znanych ośrodkach jak Kraków czy Wrocław.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.