Przełom w branży ochroniarskiej. Czyżby początek końca wojny cenowej?

0 0
Przełom w branży ochroniarskiej. Czyżby początek końca wojny cenowej?

Wojna cenowa w sektorze ochrony odbija się na wynagrodzeniach pracownikach i jakości wykonywanych usług. W najbliższym czasie może się to zmienić. Resort pracy daje dobry przykład.

Trudna sytuacja na w branży ochroniarskiej wynika po części z tego, że znacząca liczba kontraktów jest podpisywana z organizacjami z sektora publicznego. A tam obowiązują przetargi, podczas których najważniejszym kryterium jest cena.

– Gdy najważniejszym kryterium jest cena, to konkurujące ze sobą firmy walczą i starają się uzyskać kontrakt poprzez stosowanie wszelkich możliwych optymalizacji – wyjaśnia Mirosław Greber, prezes Impel Security Polska.

Chociaż państwo powinno świecić przykładem, to w wielu wypadkach tak nie jest. Przykładowo ZUS zatrudnia ochroniarzy, płacąc za godzinę ich pracy 2,50 zł netto. Z kolei w maju 2014 r. odbył się przetarg na ochronę szpitala miejskiego w Tarnowie. Wymagania kontrahenta były dość wysokie: całodobowa ochrona zapewniona przez co najmniej trzech ochroniarzy, a szef zmiany musi mieć licencję.

Do dodatkowych obowiązków pracowników należy obsługa wewnętrznego parkingu oraz kas fiskalnych, a także zamontowanie dwóch rejestratorów z monitorami i dwóch kamer przy bramach wjazdowych – oczywiście na własny koszt. Na udział w przetargu zdecydowało się pięć firm. Najniższa propozycja, jaka padła to 5,24 zł netto na godzinę, a najwyższa – 7,50 zł netto. Podobnych przypadków można znaleźć wiele.

Warto jednak wspomnieć o przetargu na ochronę gmachów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który może być zwiastunem pierwszych pozytywnych zmian na rynku zamówień publicznych. W tym wypadku kryterium ceny nie było kluczowe – zapewniło tylko połowę punktów, a pracownicy otrzymali umowę o pracę.

– Jeżeli cena stanowi zaledwie 50 proc. wymagań, to druga połowa będzie dotyczyła równie istotnych kwestii. W takich wypadkach firmy konkurują ze sobą tym, co powinno być najważniejsze, a więc stabilnością na rynku, doświadczeniem, rzetelnością i jakością usług oraz podejściem do wykonywanej pracy – ocenia Greber. – Mam nadzieję, że nie jest to odosobniony przypadek i w ślad resortu pracy pójdzie wiele innych instytucji publicznych – dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.