Praca w BPO, biura: W Polsce zaczyna brakować miejsca dla centrów usług wspólnych?

• W Polsce w sektorze BPO pracuje ponad 150 tys. osób i liczba ta wciąż się zwiększa.
• Zagraniczni inwestorzy prowadzą w naszym kraju ponad 350 centrów usług wspólnych.
• Jeśli popyt utrzyma się, może zabraknąć biur do pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w BPO, biura: W Polsce zaczyna brakować miejsca dla centrów usług wspólnych?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

29 sty 2016 12:33


Outsourcing wyrasta na jeden z najsilniejszych filarów polskiej gospodarki. W branży, która rośnie w tempie niemal 20 proc. rocznie, pracuje ponad 150 tys. osób, a szacunkowe dane mówią, że do 2020 roku sektor może zatrudniać ćwierć miliona osób.

Centra BPO i SSC rozwijają się przede wszystkim w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, a także w Trójmieście, Łodzi, aglomeracji katowickiej, Poznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie i Lublinie. W tych miastach sektor odpowiada za wynajem znaczącej, a czasem przeważającej ilości powierzchni biurowej, a w zlokalizowanych w nich centrach BPO/SSC pracuje 95 proc. osób zatrudnionych w branży.

Dzięki outsourcingowi, rynek biurowy rozwija się także w mniejszych miastach, takich jak: Rzeszów (do którego wprowadziła się firma Deloitte), Opole, Radom, Częstochowa, czy Piła. Uwagę inwestorów przyciąga również Olsztyn i Elbląg.

Za mało biur

- Miniony rok zapisał się rekordowym wynikiem, jeśli chodzi o ilość wynajętej powierzchni biurowej w całym kraju. Już po pierwszych trzech kwartałach najemców znalazło więcej powierzchni niż w całym 2014 roku - informują analitycy Walter Herz, firmy z branży nieruchomości komercyjnych.

- Największym powodzeniem cieszyły się biura w Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu, gdzie firmy outsourcingowe wynajęły lwią część powierzchni biurowej, która została zakontraktowana. Jeśli chodzi o Kraków, to największy ośrodek outsourcingu w Polsce. Powierzchnia biurowa jest w nim obecnie towarem niemal deficytowym. Jeśli tak duży popyt na biura utrzyma się, w tym roku w Krakowie może wystąpić deficyt podaży. Podobna sytuacja może mieć miejsce w Trójmieście i Łodzi - zwracają uwagę analitycy.

Zagraniczni inwestorzy 

Swoje inwestycje w Polsce planują rozwijać m.in. firmy niemieckie. Wprawdzie Niemcy inwestują w Polsce głównie w przetwórstwo przemysłowe, ale coraz chętniej angażują też środki w przedsięwzięcia związane z nowoczesnymi usługami dla biznesu i ITO. Z danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) wynika, że w tej dziedzinie działają w Polsce 44 firmy niemieckie, co daje im, ex aequo z Wielką Brytanią i Francją, drugie miejsce wśród inwestorów zagranicznych w tym segmencie rynku, za Stanami Zjednoczonymi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.