Polskę czeka wysyp centrów outsourcingowych

W najbliższych latach będziemy mieć w Polsce do czynienia z wysypem centrów outsourcingowych, które będą lokowane nie tylko w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, ale też w mniejszych miastach - ocenił Wojciech Przybylski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polskę czeka wysyp centrów outsourcingowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 cze 2017 9:08


• Według Przybylskiego bardzo wiele małych i średnich miast w Polsce traci liczbę mieszkańców zarówno z uwagi na kwestie ujemnego przyrostu naturalnego, jak i ze względu na migracje.

• Jedyna droga do walki z marginalizacją prowadzi przez stworzenie warunków do przyciągnięcia kapitału - ocenił.

• Jak zaznaczył, żeby temu zapobiec, jak podkreślił, trzeba prowadzić świadomą politykę inwestycyjną.

• Musimy w mądry sposób ściągnąć inwestorów prywatnych do mniejszych ośrodków, w bardzo celowany sposób - dodał.

• W najbliższych latach będziemy mieć w Polsce do czynienia z wysypem centrów BPO - zauważył.

"Wyzwania, które stoją przed średnimi miastami w Polsce są poważne. Ale nie jest to problem wyłącznie Polski lecz globalny. Średnie miasta cierpią na tym, że metropolie się rozwijają. I pewnie co do zasady tak będzie. To nie jest żadne fatum. Jedyna droga do walki z marginalizacją prowadzi przez stworzenie warunków do przyciągnięcia kapitału" - ocenił.

Ekspert zwrócił uwagę, że podobne problemy mają np. Niemcy. "Prowadzą one konsekwentną politykę wzmacniania małych ośrodków inwestycjami publicznymi, które są bardziej rozproszone. W Polsce nowe instytucje z założenia lokuje się często w Warszawie. Niemcy - kraj federalny - w większym stopniu to dystrybuują. Ale też w większym stopniu wzmacnia to miasta, które są stolicami landów, a te średnie i mniejsze niekoniecznie" - zaznaczył.

Czytaj też: Centra usług BPO/SSC w Polsce. Gdzie najwięcej pracy?

Przybylski wskazał też, że w Niemczech działa dobrze lokalny przemysł. "To on jest często siłą napędową małych miast. Bo w ostatecznym rozrachunku to atrakcyjne, wysokopłatne miejsca pracy są tym, co będzie decydowało o tym, czy mniejsze i średnie miasta będą się rozwijać, czy też zwijać".

Według Przybylskiego bardzo wiele małych i średnich miast w Polsce traci liczbę mieszkańców zarówno z uwagi na kwestie ujemnego przyrostu naturalnego, jak i ze względu na migracje - najczęściej do większych miast lub za granicę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.