Polska coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów. Wyprzedziła Czechy i Węgry

· Polska Centralna, jest najbardziej pożądaną lokalizacją na rozwój centrów logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.
· Osiem lokalizacji CEE trafiło do pierwszej dwudziestki w Europie. Przed trzema laty było ich zaledwie cztery.
· Głównymi czynnikami stanowiącymi o popularności Europy Środkowo-Wschodniej są niskie koszty pracy i atrakcyjne ceny nieruchomości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów. Wyprzedziła Czechy i Węgry

PODZIEL SIĘ


Autor: Newsrm.tv

22 lut 2016 15:14


Polska Centralna, jest najbardziej pożądaną lokalizacją na rozwój centrów logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Tuż za nią plasuje się Stambuł w Turcji, Praga w Czechach, Bukareszt w Rumunii i Budapeszt na Węgrzech - wynika z raportu „Rozwój Sieci Nieruchomości Logistycznych w Europie”, opracowanego przez Prologis we współpracy z Eyefortransport (EFT).

- Wyniki ostatnich badań, które przeprowadziliśmy w Europie ewidentnie pokazują trend zmiany kierunków dostaw w rejon Europy Centralnej. Ma na to wpływ kilka czynników: dostępność siły roboczej, dostępność gruntów inwestycyjnych, jak również koszt zarówno nieruchomości jak i koszt pracowników – mówi Paweł Sapek, senior vice president i country manager Prologis na Polskę.

Porównując wyniki tegorocznego badania z pierwszym rankingiem opracowanym w 2013 roku, to właśnie rynki Europy Środkowo-Wschodniej odnotowały największy wzrost. Dziewięć z dziesięciu top rynków w regionie poprawiło swoje wyniki. Łącznie osiem lokalizacji CEE trafiło do pierwszej dwudziestki w Europie, a przed trzema laty było ich zaledwie cztery.

Paweł Sapek, senior vice president i country manager Prologis na Polskę(Fot. Newsrm.tv) Paweł Sapek, senior vice president i country manager Prologis na Polskę(Fot. Newsrm.tv)

- Jedną z lokalizacji w Polsce, która przesunęła się w rankingu najwyżej była Polska Centralna, czyli Piotrków, Łódź, Stryków. Przy rozwoju lokalizacji pomógł rozwój infrastruktury drogowej. To także lokalizacja, która przez respondentów została wskazana jako najtańsza zarówno pod względem kosztów nieruchomości jak i kosztów pracy – dodaje Paweł Sapek.

Jak wskazali ankietowani głównym czynnikiem stanowiącym o popularności Europy Środkowo-Wschodniej są niskie koszty. Rynki w tym regionie zdominowały rankingi pod względem takich kryteriów jak koszty pracy (w CEE jest położonych osiem z dziesięciu najpopularniejszych lokalizacji w Europie) czy koszty nieruchomości (trzynaście z dwudziestu lokalizacji). Polska Centralna to jedyna lokalizacja, która znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu pod względem tych dwóch kryteriów. Nasz kraj staje się także coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.