Polacy to dobrzy programiści i matematycy

0 0
Polacy to dobrzy programiści i matematycy

Kandydaci z Polski mają bardzo dużo wiedzę z zakresu programowania, a także ciągle jeszcze bardzo dobre przygotowanie w zakresie nauk formalnych typu matematyka - mówi Tomasz Klekowski, dyrektor na region Europy Centralnej i Wschodniej w Intelu.

Jakie czynniki decydują o tym, które miasto Intel wybiera na centrum BPO?

Tomasz Klekowski, dyrektor na region Europy Centralnej i Wschodniej w Intelu: Intel w 1999 roku rozpoczął funkcjonowanie w Gdańsku w efekcie przejęcia duńskiej firmy, która miała tam swój ośrodek rozwojowy. W następnych latach zadecydowaliśmy o ulokowaniu w Europie dodatkowych działów. Władze firmy zastanawiały się, gdzie zlokalizować nowe centrum. Pojawiły się propozycje Polski, Rumunii, Rosji, Egiptu czy krajów Europy Zachodniej.

Co decydowało o wyborze?

- Na korzyść Polski przemawiało kilka czynników. Zacznę od spraw związanych z łatwością kształtowania procesów ekonomicznych w Unii Europejskiej. Odnosi się to zarówno do kwestii związanych z podatkami, przepływami środków, a także ochroną praw autorskich i własności intelektualnej. Otoczenie, które mamy w Unii Europejskiej, gwarantuje, że mamy taką ochronę.

Pomaga nam także centralne ulokowanie w Europie. To ważne, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę strefy czasowe na świecie. W odniesieniu do krajów na zachodzie i wschodzie jesteśmy mniej więcej pośrodku. Możemy wspierać Bliski Wschód, Afrykę i Europę Zachodnią.

Niezwykle ważnym argumentem była i jest jakość kapitału ludzkiego, zwłaszcza jeśli chodzi o ważne kompetencje techniczne. Kandydaci z Polski mają bardzo dużo wiedzę z zakresu programowania, a także ciągle jeszcze bardzo dobre przygotowanie w zakresie nauk formalnych typu matematyka. Z kolei kandydaci po uczelniach ekonomicznych są przygotowani do wsparcia procesów HR czy finansowych.

Zaletą kandydatów z Polski jest także znajomość języków obcych oraz, co równie ważne, różnorodność języków, którymi władają.

Czego brakuje polskim kandydatom?

- Widać niedostatki w umiejętnościach komunikacyjnych czy pracy w zespole. Sprawia to, że kandydaci z naszego kraju mają problemy z wykorzystaniem dużych umiejętności podstawowych, zwłaszcza w relacjach międzynarodowych. Tu jeszcze dużo muszą się uczyć.

Proszę podać przykłady.

- Na studiach programiści najczęściej pracują z kodem, który składa się z 2 tys. linii. W Intelu złożoność prac programistycznych jest znacznie większa. Programiści pracują nad kodem wspólnie z kolegami z całego świata, w rezultacie muszą się zmierzyć z pracą z kodem, który ma co najmniej 200 tys. linii. Tu rodzi się problem, bo polscy programiści na studiach tego nie ćwiczyli. Muszą zatem nauczyć się pracować w grupie i nad projektami o zdecydowanie większej złożoności.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.