Piątkowska, PAIiIZ: Zatrudnienie w centrach outsourcingowych w 2015 r. zwiększy się do 170 tys.

- W tym roku zatrudnienie w centrach outsourcingowych w Polsce zwiększy się o 20 tys. nowych pracowników, do 170 tys. - szacuje wiceszefowa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Monika Piątkowska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piątkowska, PAIiIZ: Zatrudnienie w centrach outsourcingowych w 2015 r. zwiększy się do 170 tys.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 lut 2015 10:39


Monika Piątkowska podkreśla, że ostatnie 10 lat to okres dynamicznego rozwoju w Polsce rynku outsourcingowego. "Mamy już ponad 600 takich centrów, w których zatrudniamy już 150 tys. osób, głównie w dużych miastach z zapleczem akademickim, jak Kraków, Warszawa, Wrocław. Dołączają do tego jednak również średnie miasta, gdzie powstają mniejsze centra outsourcingowe. Szacujemy, że na koniec 2015 roku w polskich centrach będzie pracowało już 170 tysięcy osób" - zaznaczyła wiceszefowa PAIiIZ.

Jak dodała, w ramach tego rynku Polska rywalizuje globalnie, a największym konkurentem są Indie, w których koszty pracy są duże niższe niż nad Wisłą.

"Okazuje się, że mieszkańcy naszego regionu - Europy Środkowo-Wschodniej, a przede wszystkim Polski - znają więcej języków obcych, niż Hindusi, w tym języków uznawanych na innych kontynentach za egzotyczne. Przykładowo, obecnie w Polsce obsługujemy w ramach centrów outsourcingowych firmy w 40 różnych językach świata. Naszą specjalnością zaczynają być też usługi wysoce wyspecjalizowane, czyli znajomość innych języków obcych, niż angielski oraz optymalne koszty pracy" - zauważyła Piątkowska.

Podkreśliła, że zgodnie z prognozami firm konsultingowych przyrost pracowników w tym sektorze w najbliższych latach będzie wynosił ok. 20 proc. rocznie. "Biorąc pod uwagę, że dziś w tym sektorze pracuje 150 tys. osób, 20-proc. wzrost co roku w najbliższych latach to bardzo konkretne, duże liczby. Oznacza to bardzo dobre miejsca pracy dla młodych, wykształconych ludzi - informatyków, księgowych, designerów" - zaznaczyła.

PAIiIZ zamierza w najbliższych latach mocno wspierać rozwój tego rynku. "Kilka lat temu pojawiły się obawy, że w ramach prostych usług outsourcingowych zainteresowanie Polską szybko skończy się, a centra przeniosą się na wschód. Widzimy jednak, że udało nam się znaleźć polską niszę. Polska skorzystała z rosnącego popytu na wyrafinowane usługi outsourcingowe. Zainwestowaliśmy w kadry i stworzyliśmy ofertę idealnie skrojoną dla firm z sektora zaawansowanych usług biznesowych. Wiemy, że oprócz nowych firm, które zamierzają w Polsce zainwestować, również te, które już działają w Polsce chcą zwiększać zatrudnienie" - podkreśliła Piątkowska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.