Outsourcing napędza rynek biur

• Miniony rok był rekordowy dla rynku wynajmu biur.
• Znaczną część powierzchni biurowej w Polsce wynajmują firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu.
• Do 2020 roku zatrudnienie w BPO/SSC ma wzrosnąć do 300 tys. osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Outsourcing napędza rynek biur

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

5 lip 2016 15:41


Polski rynek biurowy, który na przełomie roku oferował ponad 7,5 mln mkw. powierzchni, nie ma sobie równych w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozwija się najlepiej w regionie, w dużym stopniu dzięki sektorowi nowoczesnych usług dla biznesu, który jest jednym z największych najemców powierzchni w powstających w naszym kraju obiektach.

W minionym roku rynek biurowy świętował duży sukces. Odnotował najlepszy rezultat pod względem ilości wynajętej powierzchni w całej swojej historii. Do najemców trafiło ponad 1,5 miliona mkw. biur, o ponad 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Ponad 370 tys. powierzchni wynajętej poza Warszawą przypadło w udziale firmom świadczącym nowoczesne usługi dla biznesu. Jak przyznają specjaliści Walter Herz, inwestorzy liczą, że sektor BPO/SSC nadal pozostanie aktywny 

W Krakowie i Wrocławiu, w których sektor BPO/SSC rozwija swoją działalność najprężniej, firmy outsourcingowe wynajęły po ponad 70 proc. powierzchni biurowej, na którą w 2015 roku podpisano umowy.

Wzrost zatrudnienia o 25 proc. rocznie

Analitycy uważają, że do sukcesu przyczyniła się także bogata oferta i obniżające się stawki czynszowe. Według raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) nowoczesne usługi dla biznesu to segment polskiej gospodarki, który należy do najszybciej rosnących w naszym kraju.

W centrach BPO, SSC, IT, R&D zatrudnionych jest 212 tys. osób. Na przestrzeni ostatniego roku zatrudnienie wzrosło o jedną czwartą. Około 177 tys. osób pracuje w centrach z kapitałem zagranicznym, a 35 tys. w firmach polskich. Firmy zagraniczne odpowiadają za ponad 80 proc. zatrudnienia w sektorze.

936 centrów obsługujących biznes

Prognozy zawarte w analizie ABSL wskazują, że do 2020 roku zatrudnienie w branży ma wzrosnąć do 300 tys. osób. Na realizację tych przewidywań są duże szanse, szczególnie że Mateusz Morawiecki deklaruje, że rząd będzie wspierał tę gałąź polskiej gospodarki. Prezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych potwierdza zaś, że Polska jest dziś tak samo atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów jak pięć, czy dziesięć lat temu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.