Outsourcing i kultura odpowiedzią na kryzys?

Restrukturyzacja jest odpowiedzią firm na kryzys gospodarczy. Polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa planują w 2013 r. przede wszystkim cięcie kosztów - wynika z badania pwc przeprowadzonego wśród 1330 menedżerów z 59 krajów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Outsourcing i kultura odpowiedzią na kryzys?

PODZIEL SIĘ


Autor: DB

20 lut 2013 12:26


Oznacza to oczywiście zwolnienia. 32 proc. menedżerów zapowiada redukcję zatrudnienia w polskich firmach w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jest to co prawda mniej niż w Europie Zachodniej, gdzie redukcje planowane są w 40 proc firm, ale więcej niż średnia światowa (25 proc.) i wynik dla Europy Środkowej i Wschodniej - (24 proc) - wylicza pwc.

W 2012 r. na programy restrukturyzacji kosztów zdecydowało się 52 proc. polskich i 77 proc. zagranicznych przedsiębiorstw. Na drugim miejscu rodzime firmy nastawione są w tym roku na outsourcing (30 proc. odpowiedzi). Natomiast na świecie bardziej myślą o zawarciu nowego aliansu strategicznego lub joint-venture (47 proc. odpowiedzi).

Badania potwierdzają tezę, że outsourcing nie jest jednokierunkowy, jeśli chodzi o restrukturyzację. W 2012 r. około 20 proc. firm ponownie przyjęło procesy wyprowadzone wcześniej na zewnątrz. W 2013 r. na taki krok ma zdecydować się 16 proc. menedżerów na świecie i 12 proc. w Polsce.

W obawie przed podwyżką podatków menedżerowie mają skupić się także na optymalizacji obciążeń podatkowych (47 proc. polskich i 37 proc. światowych). Dużo pytanych deklaruje także chęć budowania kultury zachowań etycznych w firmie - 55 proc. przedsiębiorstw w Polsce i 57 proc. światowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.