Outsourcing działu personalnego. Zagrożenie czy szansa dla HR-owców?

0 0
Outsourcing działu personalnego. Zagrożenie czy szansa dla HR-owców?

– Z punktu widzenia specjalistów HR outsourcing może być zarówno zagrożeniem utraty pracy, jak i szansą na rozwój i większe wyzwania oraz kwalifikacje zawodowe – mówi Piotr Sierociński, dyrektor generalny HRM Partners.

Koszty związane z działem personalnym w firmie wiążą się nie tylko z wynagrodzeniami menedżerów, ale również z koniecznością nieustannego uzupełniania wiedzy specjalisty. Zakład musi się także liczyć z wydatkami związanymi z utrzymaniem oprogramowania kadrowo-płacowego oraz z kosztami dotyczącymi wynajęcia i wyposażenia biura. Właśnie dlatego firmy decydują się na outsourcing usług HR.

- Outsourcing HR pojawia się tam, gdzie koszt realizacji wybranych procesów HR przez zewnętrzne wyspecjalizowane firmy jest mniejszy niż przy realizacji własnymi pracownikami - mówi Piotr Sierociński.

Jak przekonuje Michał Szymaczek, menedżer obszaru zarządzanie kapitałem ludzkim z BCC, oszczędność idzie w parze z wysoką jakością świadczonych usług.

- W interesie outsourcera jest realizacja usług na najwyższym możliwym poziomie, więc to on odpowiada za utrzymanie wysoko wyspecjalizowanego zespołu z niezbędnymi kompetencjami i ponosi nakłady na szkolenia. On też dostarcza i utrzymuje narzędzia, na których realizuje zadania - twierdzi Szymaczek.

Pojawia się tez kwestia bezpieczeństwa danych. Istnieje obawa, że przekazywane dane mogą wydostać się na zewnątrz firmy, jednak Szymaczek wyjaśnia, że outsourcing zapewnia całkowite bezpieczeństwo.

- Poważny dostawca usług outsourcingowych bierze na siebie odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo danych podczas ich przechowywania, przetwarzania oraz transportu i przekazywania pasków płacowych. Łatwiej wymóc wysoki stopień poufności i zabezpieczeń w kontrakcie z zewnętrzną firmą niż od własnych pracowników - tłumaczy Szymaczek.

Usługi HR najczęściej outsourcowane

- Usługami HR oddawanymi najczęściej w outsourcing są te, które sprawiają najwięcej problemów, są najbardziej pracochłonne i wymagają specjalistycznej wiedzy. Jednak, żeby było to jak najbardziej efektywne, firma musi przeanalizować swoją obecną sytuację - wyjaśnia Bartosz Kaczmarczyk, prezes zarządu Loyd Inwestycje i Zarządzanie.

Według Piotra Sierocińskiego o tym, jakie usługi HR są outsourcowane, decydują głównie trzy parametry - poziom dojrzałości organizacyjnej firmy, wielkość organizacji oraz uwarunkowania wewnętrzne takie jak uzgodnienia ze związkami zawodowymi, poufność danych płacowych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.