Outsourcing działu personalnego. Zagrożenie czy szansa dla HR-owców?

– Z punktu widzenia specjalistów HR outsourcing może być zarówno zagrożeniem utraty pracy, jak i szansą na rozwój i większe wyzwania oraz kwalifikacje zawodowe – mówi Piotr Sierociński, dyrektor generalny HRM Partners.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Outsourcing działu personalnego. Zagrożenie czy szansa dla HR-owców?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

28 sty 2014 6:04


Koszty związane z działem personalnym w firmie wiążą się nie tylko z wynagrodzeniami menedżerów, ale również z koniecznością nieustannego uzupełniania wiedzy specjalisty. Zakład musi się także liczyć z wydatkami związanymi z utrzymaniem oprogramowania kadrowo-płacowego oraz z kosztami dotyczącymi wynajęcia i wyposażenia biura. Właśnie dlatego firmy decydują się na outsourcing usług HR.

- Outsourcing HR pojawia się tam, gdzie koszt realizacji wybranych procesów HR przez zewnętrzne wyspecjalizowane firmy jest mniejszy niż przy realizacji własnymi pracownikami - mówi Piotr Sierociński.

Jak przekonuje Michał Szymaczek, menedżer obszaru zarządzanie kapitałem ludzkim z BCC, oszczędność idzie w parze z wysoką jakością świadczonych usług.

- W interesie outsourcera jest realizacja usług na najwyższym możliwym poziomie, więc to on odpowiada za utrzymanie wysoko wyspecjalizowanego zespołu z niezbędnymi kompetencjami i ponosi nakłady na szkolenia. On też dostarcza i utrzymuje narzędzia, na których realizuje zadania - twierdzi Szymaczek.

Pojawia się tez kwestia bezpieczeństwa danych. Istnieje obawa, że przekazywane dane mogą wydostać się na zewnątrz firmy, jednak Szymaczek wyjaśnia, że outsourcing zapewnia całkowite bezpieczeństwo.

- Poważny dostawca usług outsourcingowych bierze na siebie odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo danych podczas ich przechowywania, przetwarzania oraz transportu i przekazywania pasków płacowych. Łatwiej wymóc wysoki stopień poufności i zabezpieczeń w kontrakcie z zewnętrzną firmą niż od własnych pracowników - tłumaczy Szymaczek.

Usługi HR najczęściej outsourcowane

- Usługami HR oddawanymi najczęściej w outsourcing są te, które sprawiają najwięcej problemów, są najbardziej pracochłonne i wymagają specjalistycznej wiedzy. Jednak, żeby było to jak najbardziej efektywne, firma musi przeanalizować swoją obecną sytuację - wyjaśnia Bartosz Kaczmarczyk, prezes zarządu Loyd Inwestycje i Zarządzanie.

Według Piotra Sierocińskiego o tym, jakie usługi HR są outsourcowane, decydują głównie trzy parametry - poziom dojrzałości organizacyjnej firmy, wielkość organizacji oraz uwarunkowania wewnętrzne takie jak uzgodnienia ze związkami zawodowymi, poufność danych płacowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.