Opole stawia na rozwój sektora BPO

0 0
Opole stawia na rozwój sektora BPO

Władze Opola chcą ściągać do miasta firmy z branży outsourcingowej. Przedsiębiorcy przyznają, że jest tam wykwalifikowana kadra, ale brak powierzchni biurowych.

Opole jest uznawane za jedną z dziesięciu wschodzących gwiazd outsourcingu w Polsce, według rankingu firmy Colliers International (obok m.in. Białegostoku, Torunia, Olsztyna czy Rzeszowa).

W mieście pojawiło się pięć firm z sektora BPO (Business Process Outsourcing - zlecanie zewnętrznemu dostawcy obsługi wybranych procesów biznesowych), które zatrudniają łącznie blisko tysiąc osób: Capgemini, CCIG, Optadata, Future Processing, PZU.

"Mam nadzieję, że trend będzie się utrzymywał. Koniunktura sprzyja teraz rozwojowi tej branży, jak nigdy wcześniej" - podkreśla zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Arkadiusz Tarnowski.

Plusem Opola jest wykwalifikowana kadra, a minusem brak powierzchni biurowych - to dwa czynniki konieczne do rozwoju sektora BPO. Najbardziej pożądanymi kandydatami dla sektora BPO są studenci sześciu szkół wyższych. Rocznie mury opolskich uczelni opuszcza 9 tys. absolwentów.

"Mimo 7-proc. bezrobocia, czyli dużo poniżej średniej krajowej, kluczową kwestią jest dla nas stworzenie kolejnych, lepszych miejsc pracy" - zapowiada prezydent Opola Ryszard Zembaczyński.

"Chcemy wygospodarować ok. 10 tys. nowych stanowisk do 2020 r. To muszą być miejsca pracy na miarę oczekiwań zarówno pracodawców, jak i pracowników" - dodał.

W związku z poszukiwaniem przez firmę Capgemini absolwentów władających językami angielskim i niemieckim, na Uniwersytecie Opolskim uruchomiono dodatkowe kursy dla studentów, w ramach tzw. Akademii Capgemini.

"W Opolu zagospodarowujemy ok. tysiąca m2 powierzchni, co pozwala nam zatrudnić 100 osób. Przygotowujemy kolejne kadry i czekamy na dalsze kroki deweloperskie" - mówi dyrektor zarządzający Capgemini Polska Marcin Nowak.

Podkreśla, że brak odpowiednich powierzchni do wynajęcia blokuje rozwój działalności jego firmy. Miasto stara się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom i przygotowuje tereny pod inwestycje deweloperskie. Władze deklarują wsparcie w procesie inwestycyjnym, ulgi podatkowe, usługi instytucji publicznych.

W Polsce sektor BPO, po branży motoryzacyjnej i górnictwie, jest trzecim największym pracodawcą. Mimo iż funkcjonuje dopiero od 10 lat, już zatrudnia 100 tys. osób. Rocznie zatrudnienie ma się zwiększać o 20 proc.

Zdaniem przedstawicieli branży, Polska nadal będzie atrakcyjnym miejscem dla lokalizacji centrów BPO, ze względu na położenie i potencjał ludzki. "Zrealizowanych 400 inwestycji daje nam pierwsze miejsce w Europie, a zatrudnienie na poziomie ponad 100 tys. osób stanowi 40-proc. udział w Europie Środkowej" - zaznacza dyrektor zarządzający Association of Business Service Leaders in Poland Paweł Panczyj.

By wspierać tę gałąź biznesu w Opolu, władze miasta zorganizowały konferencję "Zielone światło dla BPO/ITO. Perspektywy rozwoju sektora usług biznesowych w Opolu".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.