Nagrodzeni za zarządzanie zasobami ludzkimi

W tym roku odbyła się 18. edycja konkursu Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Główną nagrodę otrzymała spółka DPD Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nagrodzeni za zarządzanie zasobami ludzkimi

PODZIEL SIĘ


Autor: pt

8 lut 2018 14:34


  • Konkurs został zorganizowany przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
  • Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  • Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 6 lutego w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie.

Konkurs jest organizowany cyklicznie, a jego celem jest m.in. propagowanie wiedzy w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, upowszechnianie dobrych praktyk oraz wyznaczania standardów w tej dziedzinie.

W tym roku odbyła się 18. edycja konkursu Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Konkurs jest organizowany cyklicznie, a jego celem jest m.in. propagowanie wiedzy w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, upowszechnianie dobrych praktyk oraz wyznaczania standardów w tej dziedzinie.

- Nasz konkurs od lat promuje ideę dążenia do stałego podnoszenia jakości kapitału ludzkiego oraz udoskonalania strategii zarządzania nim. Chcemy w ten sposób promować najlepsze praktyki w tym zakresie, a także upowszechniać wiedzę na ich temat i zachęcać firmy do ciągłego udoskonalania stosowanych przez siebie metod – mówi Barbara Sajkiewicz , kierownik biura konkursu Lider ZZL.

Nagroda główna

DPD Polska - Złota Statuetka i tytuł Lidera Zarządzania Zasobami Ludzkimi za wybitne osiągnięcia we wszystkich obszarach zarządzania zasobami ludzkimi

Bursztynowe statuetki otrzymały firmy:

Sitech za efektywność procesów zzl

Volkswagen Motor Polska za kształtowanie kultury organizacyjnej

Wyróżniania otrzymały firmy:

Emitel za kompleksowy program rozwoju kapitału ludzkiego

Cemex Polska za  model kształtowania stosunków pracy

Veolia Energia Polska za  strategię zarządzania wiekiem

Grupa Rödl & Partner za  budowanie wizerunku pracodawcy z wyboru

ArcelorMittal Warszawa za systematyczne doskonalenie zzl

Ciech za systematyczne doskonalenie zzl

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego za  doskonalenie procesów zarządzania zzl

Lubuski Urząd Wojewódzki za rozwój kapitału ludzkiego

- Niezwykle cieszę się z faktu, że nasze podejście do kwestii relacji z pracownikami spotkało się z wyróżnieniem Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. W grupie Veolia kładziemy duży nacisk na odpowiednie kształtowanie kapitału ludzkiego. Dzięki temu rotacja wśród pracowników jest niewielka, a sam staż pracy wysoki – komentuje Magdalena Bezulska, dyrektor HR Grupy Veolia w Polsce.

- Młodszym pracownikom oferujemy m.in. możliwość poszerzania kwalifikacji zawodowych i rozwój pod czujnym okiem doświadczonych kolegów. Angażujemy ich w różnorodne inicjatywy, począwszy od adaptacji, poprzez seminaria, udział w projektach, jak również rozmaite formy wolontariatu. Dwa razy w roku organizujemy Dni Integracji Veolii w Polsce, które cieszą się zainteresowaniem i uznaniem naszej kadry -  uzupełnia Magdalena Bezulska 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.