Lublin z dobrą pozycją w zestawieniu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych

Zgodnie z zestawieniem Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) Lublin jest dobrą alternatywą dla innych miast Polski w sektorze nowoczesnych usług  BPO/SSC.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lublin z dobrą pozycją w zestawieniu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

14 cze 2017 13:15


• Lublin znalazł się w pierwszej dziesiątce miejsc w Polsce, w których są centra usług outsourcing procesów biznesowych (BPO).

• Jak podkreśla prezydent miasta, Lublin może przyciągać powierzchnią biurową, pracownikami po dobrych uczelniach i np. dobrą jakością życia.

•  Zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce wzrasta praktycznie z każdym kwartałem.

 

Z raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) wynika, że warto rozpatrzyć Lublin jako miejsce przyszłej inwestycji biznesowej, zwłaszcza jeśli szuka się miejsca na przedsięwzięcie z branży nowych technologii. Właśnie te możliwości inwestycyjne badał przytoczony raport.

Jak wynika z zestawienia ABSL przygotowanego na obecny rok, Lublin jest jednym z beneficjentów szybkiego wzrostu branży nowoczesnych usług BPO/SSC. Poziom zatrudnienia w sektorze wzrósł do 5,7 tys. osób, co plasuje miasto na 9 miejscu w Polsce, a na 8 miejscu jeśli chodzi o liczbę centrów usług BPO w Polsce.

- Raport ABSL potwierdza, że Lublin jest doskonałym miejscem na ulokowanie centrum usług wspólnych - akcentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Naszym atutem jest dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej, stosunkowo niskie koszty operacyjne oraz wysoka jakość życia, co należy połączyć z dostępnością kapitału ludzkiego w postaci absolwentów szkół wyższych i doświadczonych pracowników już pracujących w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu.

W raporcie Lublin jest podawany, w przeciwieństwie do Krakowa i Wrocławia, jako przykład ośrodka z relatywnie małą presją na rynku pracy, co oznacza, że potencjał miasta pozwala na kolejne inwestycje w centra usług.

Co więcej, Lublin, wraz ze Szczecinem i aglomeracją katowicką, cechują się najmniejszym odsetkiem pracowników centrów usług w liczbie ludności w wieku produkcyjnym mobilnym (18-44 lata), co oznacza, że jest wielki kapitał ludzki możliwy do zagospodarowania.

Wartym podkreślenia jest również fakt, że wśród mniejszych ośrodków usług biznesowych, bardzo pozytywnie pod względem liczby nowych inwestycji wyróżniło się Opole.

Lublin jest również ósmym co do wielkości regionalnym rynkiem biurowym w Polsce, oferując ponad 140 tys. m² nowoczesnych powierzchni biurowych oraz ponad 55 tys. m² w nowo budowanych obiektach (stan na I kw 2017), w których mogą zostać zlokalizowane nowe inwestycje.

W okresie ostatnich 12 miesięcy (I kw. 2016 r. – I kw. 2017 r.) zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce wzrosło o 32 tys. osób (czyli o 15 proc.), z czego ¾ nowych miejsc pracy wygenerowały centra zagraniczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.