HR services jako nowy trend sektora SSC/BPO w Polsce?

Nieprzerwanie od kilku lat sektor Shared Service Center / Business Process Outsourcing jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi na polskim rynku. Coraz częściej możemy zaobserwować tendencję do powstawania struktur dedykowanych wyłącznie obsłudze procesów HR.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

HR services jako nowy trend sektora SSC/BPO w Polsce?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

31 lip 2013 18:46


Dotychczas najczęściej obsługiwane przez centra usług wspólnych w Polsce były procesy finansowo-księgowe oraz IT. Przyszła kolej na HR?

Małgorzata Nosek, Antal Poland: Obecnie możemy zaobserwować na rynku nowy trend w obszarze SSC/BPO. Bardzo dynamicznie rozwijają się centra HR Services. To właśnie procesy HR, a mianowicie administracja personalna/kadrowa czy administracja płacowa stają się jednymi z najczęściej przenoszonych do Polski.

Duże, międzynarodowe korporacje, aby obniżyć koszty tworzą oddzielne jednostki odpowiedzialne za administrację procesów zarządzania zasobami ludzkimi na całym świecie, tudzież przekazują je zewnętrznemu, wyspecjalizowanemu dostawcy. Polska jest jednym z najprężniej rozwijających się krajów pod kątem świadczenia takich usług.

Jednak centra tych firm są lokowane tylko w największych aglomeracjach miejskich takich, jak Kraków, Warszawa, Wrocław czy Trójmiasto.

Tak, ale coraz większe znaczenie zaczynają mieć również mniejsze miasta. Dla dużych korporacji ich zaletą są niższe koszty inwestycji, a dla samych miast oznacza to możliwość wypromowania się, rozwoju biznesowego, zaproponowania większej liczby miejsc pracy. Piła, Opole, Lublin, Kielce, Bydgoszcz czy Toruń - to jedne z miejsc, które stają się coraz częściej wybieranymi przez zagranicznych inwestorów lokalizacjami pod kątem rozwoju struktur SSC/BPO.

Jakie procesy skupiają organizacje HR Shared Service Center, HR Operations?

Centra outsourcingowe i insourcingowe w sektorze HR, skupiają procesy dotyczące kompleksowej obsługi z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi. Usługi świadczone przez takie struktury ściśle powiązane są z administracją kadrowo-płacową, ale także z szeroko pojętą analizą i planowaniem wynagrodzeń, tworzeniem strategii w tym zakresie, czy administracją benefitami.

Rekrutacja, szkolenia i rozwój, czy zarządzanie talentami to również obszary procesów odbywających się w strukturze HR Services. Jak widać rozpiętość usług jest bardzo szeroka i obejmuje zakres zarówno miękkiego, jak i twardego HR. Procesy te są różnorodne, uwarunkowane regulacjami wewnętrznymi, ale przede wszystkim regulacjami prawnymi obszarów, których dotyczą.

Obecnie najczęściej przenoszone są procesy HR z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Francji, krajów Beneluxu i Skandynawii, Włoch, Płw. Iberyjskiego, Turcji czy Izraela, ale także z terenów Europy Wschodniej.

Jakie są tendencje dotyczące zatrudnienia specjalistów i menedżerów?

Według przeprowadzonych przez Antal International badań, dotyczących dynamiki zatrudnienia - Antal Global Snapshot, to właśnie pracodawcy branży SSC/BPO deklarowali największe plany dotyczące zatrudnienia specjalistów i menedżerów w III kwartale 2013 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.