Gala Outsourcing Stars 2015: Jacy są najlepsi dostawcy?

• Fundacja Pro Progressio opublikowała roczny raport dot. sektora outsourcingu.
• Zaprezentowano go w trakcie gali, podczas której nagrodzono najlepszych dostawców usług outsourcingowych w poszczególnych kategoriach.
• Usługi HR należą do najbardziej powszechnych form outsourcingu w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gala Outsourcing Stars 2015: Jacy są najlepsi dostawcy?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

3 lut 2016 14:24


Według raportu Pro Progressio, podsumowującego branżę outsourcingu, pod koniec 2015 roku w Polsce działało 700 firm BPO/SSC zatrudniających około 170 tys. pracowników. Na podstawie prowadzonych przez fundację obserwacji rynkowych, wyłaniają się pewne widoczne w 2015 roku trendy, które z pewnością będą wyznaczać rozwój sektora w kolejnych latach.

W 2015 r. firmy BPO/SSC, które jako pierwsze ulokowały swoje centra operacyjne w Krakowie coraz częściej decydowały się na rozwój swojej działalności także w innych miastach. Na czele jest Trójmiasto, widać jednak również inne, mniejsze lokalizacje biznesowe, które wyraźnie zaczynają wychodzić z cienia wielkich miast.

Kolejnym widocznym trendem jest rozwój firm BPO i ITO z kapitałem ukraińskim. Część firm jest obecna w Polsce od dłuższego czasu, inne w minionym roku podjęły działania w kierunku budowy i rozwoju centrów operacyjnych. W Lublinie uruchomiona została siedziba Lwowskiego Klastra IT. Wśród znaczących graczy z kapitałem ukraińskim są Luxoft, Eleks, Ciklum, Softserve czy Epam.

Kto szuka polskich pracowników?

Sektor outsourcingu nie ogranicza się tylko do segmentu BPO. Co roku definiowane są nowe obszary, w których część działalności operacyjnej można oddać w zarządzanie podmiotów zewnętrznych. Część z usług pozostaje niszowa, inne nabierają bardzo szybkiego tempa rozwoju.

Najbardziej powszechne formy outsourcingu w Polsce to: usługi finansowe (księgowość, kadry i płace), call contact center, usługi HR (leasing pracowniczy i rekrutacja).

Coraz większą popularność zyskuje archiwizacja dokumentów, z której w 2015 roku najchętniej korzystały: administracja publiczna, placówki medyczne, sektor finansowo-bankowy, firmy HR, duże korporacja, ale także coraz częściej firmy z sektora MŚP.

Duży wzrost zanotował obszar wynajmu samochodów. Jak podaje Polski Związek Leasingu i Wynajmu Pojazdów, łączna flota aut służbowych firm zrzeszonych w związku zwiększyła się w ostatniej dekadzie ponad 4-krotnie – z 33 tys. samochodów do ponad 138 tys. na koniec III kwartału 2015.

Raport roczny Fundacji Pro Progressio podsumowujący branżę outsourcingu miał swoją premierę na gali Outsourcing Stars, która odbyła się 28 stycznia 2016 roku w Warszawie. (fot.: mat.pras.) Raport roczny Fundacji Pro Progressio podsumowujący branżę outsourcingu miał swoją premierę na gali Outsourcing Stars, która odbyła się 28 stycznia 2016 roku w Warszawie. (fot.: mat.pras.)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.