Freelancerzy wychodzą z domów. Płacą 500 zł

Coraz więcej freelancerów rezygnuje z wykonywania pracy w domu i przenosi się do biura coworkingowego - informuje rynekpracy.pl. Abonament za miejsce w takim biurze wynosi 500 zł brutto.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Freelancerzy wychodzą z domów. Płacą 500 zł

PODZIEL SIĘ


Autor: DB

20 lut 2013 12:50


 – Coworkerzy to głównie ludzie pracujący na zlecenie, pod konkretne projekty, lub przedstawiciele firm, które w Krakowie nie mają stałych, tradycyjnych przedstawicielstw w postaci biura z sekretariatem, recepcją i ochroną – wyjaśnia w rozmowie z rynekpracy.pl Patrycja Thune, specjalistka ds. marketingu w firmie Rise.

Nie ma tu także wyznaczanych ich stałych godzin pracy. Są tu zarówno Polacy, jak i mieszkający u nas obcokrajowcy – dodaje. Coworking narodził się w Stanach Zjednoczonych. Tam na początku XXI wieku powstały pierwsze coworkingi. Z badań magazynu Deskmag wynika, że obecnie na całym świecie jest 1 779 biur coworkingowych - najwięcej w Stanach Zjednoczonych i Europie (około 1000). W Warszawie działa ich 12. Po kilka biur jest w Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie.

– Zaczęliśmy w 2003 roku z tzw. wirtualnym biurem – było to wtedy, gdy w Polsce znacznie trudniej prowadziło się działalność gospodarczą niż dziś, a na rynku działały głownie tzw. sp. z o.o. – mówi Piotr Augustyn, współwłaściciel firmy Rise. Augustyn dodaje, że pojawiła się wtedy konieczność świadczenia usług dla firm najmniejszych bądź przedsiębiorstw, które w Krakowie nie zamierzały tworzyć stałych przedstawicielstw, a musiały się jakoś organizować. Takie firmy potrzebowały przede wszystkim krakowskiego adresu prowadzenia działalności i bieżącej obsługi poczty, faksów itp. Tak narodziła się nasza firma – dodaje.

Nowoczesna technologia i wejście do Unii Europejskiej przyczyniły się do wzrostu popularności coworkingu. – Wszystko zmieniło się, gdy do biznesu wkroczył Internet, a może, kiedy biznes wkroczył do Internetu? Wtedy można było prowadzić działalność i usługi poprzez sieć – wyjaśnia Augustyn. – Pracownicy, kontrahenci, klienci, partnerzy zaczęli masowo poszukiwać dostępu do Internetu. Mobilny freelancer, oprócz wirtualnego biura, zaczął także poszukiwać stałego i wygodnego miejsca pracy z dostępem do sieci – przybliża początki coworkingu.

Wtedy jeszcze używano nazwy hotdesk. Wśród coworkerów dominują mężczyźni. Czemu zdecydowali się wybrać taką pracę? Przyjazna atmosfera, możliwość utrzymywania kontaktów interpersonalnych i warunki do kreatywnej pracy - takie plusy widzą pytani. Co trzeci z nich jest zatrudniony także na etacie. Pozostali są freelancerami. Kim są? Średnio mają 26-30 lat. To głównie specjaliści IT: graficy, programiści, jak również architekci, pracownicy doradztwa personalnego oraz konsultanci i analitycy różnych branż.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.