Freelancerzy wychodzą z domów. Płacą 500 zł

0 0
Freelancerzy wychodzą z domów. Płacą 500 zł

Coraz więcej freelancerów rezygnuje z wykonywania pracy w domu i przenosi się do biura coworkingowego - informuje rynekpracy.pl. Abonament za miejsce w takim biurze wynosi 500 zł brutto.

 – Coworkerzy to głównie ludzie pracujący na zlecenie, pod konkretne projekty, lub przedstawiciele firm, które w Krakowie nie mają stałych, tradycyjnych przedstawicielstw w postaci biura z sekretariatem, recepcją i ochroną – wyjaśnia w rozmowie z rynekpracy.pl Patrycja Thune, specjalistka ds. marketingu w firmie Rise.

Nie ma tu także wyznaczanych ich stałych godzin pracy. Są tu zarówno Polacy, jak i mieszkający u nas obcokrajowcy – dodaje. Coworking narodził się w Stanach Zjednoczonych. Tam na początku XXI wieku powstały pierwsze coworkingi. Z badań magazynu Deskmag wynika, że obecnie na całym świecie jest 1 779 biur coworkingowych - najwięcej w Stanach Zjednoczonych i Europie (około 1000). W Warszawie działa ich 12. Po kilka biur jest w Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie.

– Zaczęliśmy w 2003 roku z tzw. wirtualnym biurem – było to wtedy, gdy w Polsce znacznie trudniej prowadziło się działalność gospodarczą niż dziś, a na rynku działały głownie tzw. sp. z o.o. – mówi Piotr Augustyn, współwłaściciel firmy Rise. Augustyn dodaje, że pojawiła się wtedy konieczność świadczenia usług dla firm najmniejszych bądź przedsiębiorstw, które w Krakowie nie zamierzały tworzyć stałych przedstawicielstw, a musiały się jakoś organizować. Takie firmy potrzebowały przede wszystkim krakowskiego adresu prowadzenia działalności i bieżącej obsługi poczty, faksów itp. Tak narodziła się nasza firma – dodaje.

Nowoczesna technologia i wejście do Unii Europejskiej przyczyniły się do wzrostu popularności coworkingu. – Wszystko zmieniło się, gdy do biznesu wkroczył Internet, a może, kiedy biznes wkroczył do Internetu? Wtedy można było prowadzić działalność i usługi poprzez sieć – wyjaśnia Augustyn. – Pracownicy, kontrahenci, klienci, partnerzy zaczęli masowo poszukiwać dostępu do Internetu. Mobilny freelancer, oprócz wirtualnego biura, zaczął także poszukiwać stałego i wygodnego miejsca pracy z dostępem do sieci – przybliża początki coworkingu.

Wtedy jeszcze używano nazwy hotdesk. Wśród coworkerów dominują mężczyźni. Czemu zdecydowali się wybrać taką pracę? Przyjazna atmosfera, możliwość utrzymywania kontaktów interpersonalnych i warunki do kreatywnej pracy - takie plusy widzą pytani. Co trzeci z nich jest zatrudniony także na etacie. Pozostali są freelancerami. Kim są? Średnio mają 26-30 lat. To głównie specjaliści IT: graficy, programiści, jak również architekci, pracownicy doradztwa personalnego oraz konsultanci i analitycy różnych branż.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.