BSS, rynek pracownika, płaca minimalna, chmura: Co wpływa na branżę BPO?

• Polska nadal znajduje się w europejskiej czołówce branży nowoczesnych usług dla biznesu.
• Ponad 1000 centrów operacyjnych zatrudniających ok. 200 tysięcy osób czyni z Polski outsourcingowego lidera regionu CEE, w którym tempo rozwoju branży wynosi 18-20 proc. rocznie.
• Trendy, które mocno dały o sobie znać w 2016 r. będą jeszcze bardziej widoczne w 2017 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

BSS, rynek pracownika, płaca minimalna, chmura: Co wpływa na branżę BPO?

PODZIEL SIĘ


Autor: aw

23 sty 2017 14:04


Według Fundacji Pro Progressio, na wysoką pozycję Polski w branży outsourcingowej w 2016 r. miało wpływ przede wszystkim pięć czynników.

1. Czas decyzji na świecie

W 2016 r. w różnych częściach świata zapadały decyzje mogące wywrzeć istotny wpływ na dalszy rozwój usług dla biznesu - także w Polsce.

- Brexit czy wyniki wyborów w USA świadczą o tym, że rośnie presja na ograniczanie inwestycji do rynków narodowych. Amerykanie rzeczywiście mogą mniej inwestować za granicą, m.in. w Polsce, a do tej pory to właśnie inwestorzy zza Oceanu przodowali wśród tych, którzy decydowali się na ulokowanie biznesu nad Wisłą. Z drugiej strony mamy Brexit, który wbrew pozorom otwiera nowe możliwości w zakresie dostarczania usług do Wielkiej Brytanii – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.

2. Czas zmian w Polsce

Zmiany polityczno-gospodarcze zachodziły także na rynku polskim. - Z jednej strony wysyłany jest do świata wyraźny sygnał wsparcia eksportu usług świadczonych przez polskie firmy, z drugiej zaś, mowa jest o kuszeniu finansowego świata z Londynu do otwierania centrów operacyjnych nad Wisłą – mówi prezes Fundacji Pro Progressio.

Wpływ na sektor BPO/SSC, szczególnie w zakresie obsługi prostych procesów, może mieć również zmiana wysokości płacy minimalnej. Roczny wzrost zatrudnienia w sektorze BSS w Polsce jest szacowany na około 18-20 tys. miejsc pracy.

3. Pracownicy pilnie poszukiwani

Braki kadrowe w dużych aglomeracjach (np. Kraków i Wrocław) otworzyły możliwości rozwoju biznesu i pozyskania inwestycji zagranicznych dla lokalizacji regionalnych, takich jak Trójmiasto, Poznań, Łódź, Opole, Bydgoszcz, Lublin, Rzeszów, Szczecin, Kielce, Częstochowa.

- Jeśli chodzi o zapotrzebowanie branży BSS na kadry, niewiele się zmienia. Nadal rośnie popyt na odpowiednio wykwalifikowanych, a w wielu przypadkach także doświadczonych informatyków – programistów oraz osoby znające algorytmikę. O pracowników upomina się również sektor finansowo-księgowy. Pożądane języki obce to niemiecki, holenderski, języki skandynawskie – podkreśla Wiktor Doktór.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.