BPO/SSC w południowej Polsce. Gdzie najlepiej otworzyć firmę?

Colliers International oraz firma Advisory Group Test Human Resources przeanalizowały miasta w południowej części Polski pod względem ich potencjału dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Jak wygląda rynek nieruchomości zaplecze kadrowe poszczególnych miast?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

BPO/SSC w południowej Polsce. Gdzie najlepiej otworzyć firmę?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

16 lis 2015 12:38


W tegorocznej edycji raportu pt.: „Polska Południowa. Potencjał rozwoju usług dla biznesu” Colliers oraz AG Test HR poddały analizie: Kraków, Wrocław, Katowice, Kielce, Rzeszów oraz Opole.

Kraków i Wrocław

Kraków oraz Wrocław to niekwestionowani liderzy sektora SSC/BPO w południowej części Polski. Miasta te rozwijają się z roku na rok w bardzo szybkim tempie. Ośrodkiem, który może z nimi konkurować, jest Aglomeracja Katowicka, która niewątpliwie zyskała na bliskości Krakowa w ostatnich latach.

Rozwój w obszarze F&A (finance and accounting), HR (human resources) i CS (customer service) w porównaniu z rokiem poprzednim w wymienionych wcześniej miastach kształtuje się na podobnym poziomie. Różnica pojawia się w sektorze IT, gdzie zauważalny jest bardzo duży wzrost wynagrodzeń, zwłaszcza we Wrocławiu.

Czytaj też: W wielokulturowości kadr tkwi siła branży SSC/BPO. Jak wykorzystać potencjał multinarodowego zespołu?

Obecnie w Krakowie w fazie realizacji znajduje się ponad 150 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej, z czego połowa zostanie ukończona jeszcze w tym roku. Stawki czynszu za powierzchnię klasy A kształtują się na poziomie 13,5 - 15,5 euro za metr kwadratowy, choć rosnąca konkurencja między deweloperami, szczególnie w przypadku nowo ukończonych biurowców oraz inwestycji w budowie, z pewnością przełoży się na korzystniejsze warunki najmu.

Wrocławski rynek nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony deweloperów. Od początku roku do użytku oddano siedem obiektów biurowych. Obecnie w budowie znajduje się ponad 178 tys. metrów kwadratowych powierzchni, która w większości trafi na rynek w 2016 roku. Czynsz za powierzchnię biurową klasy A to przedział 12,5 - 16,5 euro za metr kwadratowy.

Katowice

Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Katowicach kształtuje się na poziomie 287,3 tys. metrów kwadratowych, co czyni miasto trzecim co do wielkości rynkiem biurowym Polski Południowej. W budowie znajduje się ponad 70 tys. metrów kwadratowych nowych biur, z czego większość to kolejne fazy już istniejących kompleksów. Stawki czynszu za powierzchnię klasy A kształtują się na poziomie 12 - 14 euro za metr kwadratowy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.