BPO/SSC w południowej Polsce. Gdzie najlepiej otworzyć firmę?

0 0
BPO/SSC w południowej Polsce. Gdzie najlepiej otworzyć firmę?
Najwyższymi wynagrodzeniami w branży SSC/BPO mogą poszczycić się pracownicy obszaru IT. Ich zarobki na poszczególnych szczeblach są wyższe niż w innych rodzinach sektora usług biznesowych. Fot. fotolia

Colliers International oraz firma Advisory Group Test Human Resources przeanalizowały miasta w południowej części Polski pod względem ich potencjału dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Jak wygląda rynek nieruchomości zaplecze kadrowe poszczególnych miast?

W tegorocznej edycji raportu pt.: „Polska Południowa. Potencjał rozwoju usług dla biznesu” Colliers oraz AG Test HR poddały analizie: Kraków, Wrocław, Katowice, Kielce, Rzeszów oraz Opole.

Kraków i Wrocław

Kraków oraz Wrocław to niekwestionowani liderzy sektora SSC/BPO w południowej części Polski. Miasta te rozwijają się z roku na rok w bardzo szybkim tempie. Ośrodkiem, który może z nimi konkurować, jest Aglomeracja Katowicka, która niewątpliwie zyskała na bliskości Krakowa w ostatnich latach.

Rozwój w obszarze F&A (finance and accounting), HR (human resources) i CS (customer service) w porównaniu z rokiem poprzednim w wymienionych wcześniej miastach kształtuje się na podobnym poziomie. Różnica pojawia się w sektorze IT, gdzie zauważalny jest bardzo duży wzrost wynagrodzeń, zwłaszcza we Wrocławiu.

Czytaj też: W wielokulturowości kadr tkwi siła branży SSC/BPO. Jak wykorzystać potencjał multinarodowego zespołu?

Obecnie w Krakowie w fazie realizacji znajduje się ponad 150 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej, z czego połowa zostanie ukończona jeszcze w tym roku. Stawki czynszu za powierzchnię klasy A kształtują się na poziomie 13,5 - 15,5 euro za metr kwadratowy, choć rosnąca konkurencja między deweloperami, szczególnie w przypadku nowo ukończonych biurowców oraz inwestycji w budowie, z pewnością przełoży się na korzystniejsze warunki najmu.

Wrocławski rynek nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony deweloperów. Od początku roku do użytku oddano siedem obiektów biurowych. Obecnie w budowie znajduje się ponad 178 tys. metrów kwadratowych powierzchni, która w większości trafi na rynek w 2016 roku. Czynsz za powierzchnię biurową klasy A to przedział 12,5 - 16,5 euro za metr kwadratowy.

Katowice

Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Katowicach kształtuje się na poziomie 287,3 tys. metrów kwadratowych, co czyni miasto trzecim co do wielkości rynkiem biurowym Polski Południowej. W budowie znajduje się ponad 70 tys. metrów kwadratowych nowych biur, z czego większość to kolejne fazy już istniejących kompleksów. Stawki czynszu za powierzchnię klasy A kształtują się na poziomie 12 - 14 euro za metr kwadratowy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.