BPO/SSC: W którym miastach najlepiej ulokować biznes?

Colliers International oraz firma Adecco przeanalizowały miasta w północnej części Polski pod względem ich potencjału dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Jak wygląda rynek nieruchomości biurowych oraz zaplecze kadrowe poszczególnych miast?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

BPO/SSC: W którym miastach najlepiej ulokować biznes?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

12 lis 2015 19:47


W raporcie „Polska Północna. Potencjał rozwoju usług dla biznesu” poddano analizie: Trójmiasto, Szczecin, aglomerację bydgosko-toruńską, Białystok oraz Olsztyn.

Trójmiasto

Trójmiasto jest największym rynkiem biurowym w północnej części kraju. Około 70 proc. istniejącej podaży jest zlokalizowana w Gdańsku. W pierwszej połowie 2015 r. na rynek trafiło ponad 30 tys. metrów kwadratowych.

W nadchodzących miesiącach spodziewany jest wzrost dynamiki podaży oraz współczynnika powierzchni niewynajętej. Coraz większa konkurencja wśród deweloperów spowoduje, że najemcy będą mogli liczyć na wynegocjowanie korzystniejszych warunków finansowych.

Na terenie Trójmiasta funkcjonuje 20 szkół wyższych, a liczba absolwentów to ponad 21 tys. Stopa bezrobocia wynosi 5,8 proc.

Szczecin

Ciekawą alternatywą dla głównych rynków regionalnych jest Szczecin. W budowie znajduje się tu 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Od początku 2014 r. współczynnik pustostanów w Szczecinie wykazywał trend spadkowy. Aktualnie niewynajęte pozostaje ok. 17 proc. istniejących zasobów. Przy skali szczecińskiego rynku przekłada się to na blisko 19 tys. metrów kwadratowych wolnej powierzchni.

W Szczecinie działa 13 szkół wyższych. Liczba absolwentów to blisko 12 tys. Stopa bezrobocia w mieście kształtuje się na poziomie 9,3 proc.

Aglomeracja bydgosko-toruńska

Łączna podaż dostępna w aglomeracji bydgosko-toruńskiej wynosi 95 700 metrów kwadratowych. Zasoby biurowe Bydgoszczy wynoszą 52 600 metrów kwadratowych, a w Toruniu kształtują się na poziomie 43 100 metrów kwadratowych.

Najwięcej opcji wyboru mają najemcy poszukujący małych i średniej wielkości modułów. Pod względem liczby planowanych inwestycji zdecydowanym liderem jest Bydgoszcz.

W przygotowaniu znajdują się tu projekty o łącznej powierzchni blisko 60 tys. metrów kwadratowych. Są to m.in. Arkada Business Park, biurowiec w ramach kompleksu Scanpark Business Center, F262, Immobile K3 oraz Biznes Park Teta. Współczynnik pustostanów w Bydgoszczy wynosi 10,1 proc., a w Toruniu 18,4 proc..

Łączna liczba szkół wyższych w Bydgoszczy i Toruniu to 15 placówek generujących blisko 20 tys. absolwentów. Stopa bezrobocia w Bydgoszczy kształtuje się na poziomie 7,6 proc., zaś w Toruniu wynosi ona 8,8 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.