Property News

BPO przysparza Polsce co roku dwucyfrowy wzrost liczby pracujących

0 0
BPO przysparza Polsce co roku dwucyfrowy wzrost liczby pracujących

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu, który przysparza Polsce co roku dwucyfrowy wzrost liczby pracujących, należy wspierać i stwarzać mu dobre warunki do dalszego rozwoju. Jeżeli tak się stanie, istnieje szansa, że w ciągu 4-5 lat liczba nowych miejsc pracy zwiększy się z obecnych 110 tys. do 250 tys. Będzie to także okazja do znalezienia ciekawego zatrudnienia przez absolwentów różnych szkół wyższych, co nie jest zawsze sprawą prostą - to główny wniosek z sesji pt. „BPO - kondycja i perspektywy rozwoju rynku w Polsce", która odbyła się w trakcie konferencji Property Forum 2013.

- Rozwój tego segmentu wcale nie jest zadekretowany, a o kolejnego każdego inwestora toczy się ostra walka konkurencyjna, prowadzona na poziomie krajów i miast - powiedziała Katarzyna Mokwińska z Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ.

Spośród 2000 największych firm globalnych, świadczących usługi typu BPO (outsourcing procesów biznesowych), SSC (centrów usług wspólnych), ITO (usługi zewnętrzne dla sektora IT), czy R&D (badania i rozwój), w Polsce jest już obecnych blisko połowa. - Ale to również oznacza, że połowa z nich nadal jest do pozyskania, jeżeli będą szukać nowych lokalizacji dla swojego biznesu - stwierdził Mirosław Czarnik, prezes zarządu Górnośląskiego Parku Przemysłowego.

Czytaj też: To BPO nakręca popyt na biura w Polsce

Zdaniem dyskutantów, wiele czynników decyduje o wyborze miejsca inwestycji BPO. Do silnych stron Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie Polska jest liderem (40 proc. wszystkich inwestycji), zaliczyć można m.in. bliskość kulturową z zachodnimi inwestorami, dużą podaż wysoko wykształconych osób, relatywnie niższe wynagrodzenia, wysoką etykę pracy (szczególnie w Polsce), zdolności lingwistyczne, stabilność ekonomiczną i polityczną.

- Trzeba się jednak liczyć z silną konkurencją, nawet w Europie - podkreśliła Jolanta Jaworska, dyrektor Programów Publicznych w IBM Polska. W czerwcu koncern ten ogłosił wybór nowych centrów, które uplasowano we Francji, Holandii, Niemczech, Rumunii i w Katowicach. Dowodzi to, że Polska musi spełniać szerokie kryteria, także dobrej infrastruktury, przyjaznego otoczenia, jak również te mniej wymierne, typu wiele miejsc do wypoczynku.

Ważną rolę w pozyskiwaniu nowych inwestorów odgrywa rynek nieruchomości komercyjnych. Choć z jednej strony jest szansa, że nowe inwestycje BPO będą lokowane w innych miastach, spośród siedmiu największych aglomeracji, to jednak - jak podkreśliła Ewelina Kałużna z Colliers International - decydują dostępne zasoby, potrzebne do szybkiego wynajmy w przypadku pozyskania nowego kontraktu przez firmę, a nie możliwość ich zbudowania za rok lub dwa.

W debacie podkreślono także kilka utrudnień w pozyskiwaniu inwestycji BPO. Ich rozwiązanie, jak np. forma odliczania podatku VAT, należy jednak głównie do władz centralnych, a nie lokalnych - stwierdzono.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.