BPO i SSC: są firmy, które mają współczynnik odejść powyżej 30 proc. Powód? Części ludzi nie opłaca się zatrzymywać

– Jeżeli procesy na danym stanowisku są szalenie proste i człowiek po 10 minutach objaśnienia może pracować, firmy mogą sobie pozwolić na duży przepływ kadr – mówi Joanna Osoba-Botwina, dyrektor ds. HR, Rockwell Automation.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

BPO i SSC: są firmy, które mają współczynnik odejść powyżej 30 proc. Powód? Części ludzi nie opłaca się zatrzymywać

PODZIEL SIĘ


Autor: Bartosz Dyląg

2 lis 2015 8:26


Jesteście w trakcie permanentnej rekrutacji.

Joanna Osoba-Botwina, dyrektor ds. HR, Rockwell Automation: – Tak. Jest to spowodowane wzrostem biznesu w Polsce. Firma globalna, jaką jest Rockwell, na skutek przemian całej organizacji, część biznesu przenosi do Polski. Zakład produkcyjny razem z centrum oprogramowania jest w strefie ekonomicznej, mamy nadzieję, że uda się tam także przenieść centra usług wspólnych. Daje to duży walor podatkowy korporacji, dlatego przenosimy tutaj biznes.

Rekrutujecie w związku z rozwojem firmy. Nie macie problemu z tym, co jest charakterystyczne dla branży BPO, czyli odejściami?

– Oczywiście, że mamy. Szczególnie w sektorze SSC poziom odejść jest dosyć wysoki. U nas wynosi on 15-18 proc. To dużo. Pracownicy nabywają u nas pewnego doświadczenia i odchodzą na wyższe stanowiska w innych centrach usług wspólnych w Katowicach. Nie jesteśmy w stanie tego uniknąć, ponieważ nie jesteśmy w stanie każdego pracownika awansować na kierownika, dać mu pracę w zespole, w którym chciałby być.

Nie można jednak powiedzieć, że nie staramy się zatrzymywać pracowników. Mamy programy promocji wewnętrznych dla pracowników, ale niestety nie każdy pracownik może zostać liderem wtedy, kiedy chciałby.

Każdy pracownik chce zostać liderem?

– To ciekawe pytanie. Niedawno pracownicy chcieli stworzyć akademię lidera, by dowiedzieć się, na czym polega praca lidera, z jakimi spotyka się on trudnościami, jak przeprowadzić trudną rozmowę z pracownikiem, który nie wykonuje pracy na czas czy zbyt często się myli.
Niektórzy pracownicy, którzy uczestniczyli w tej akademii, byli zaskoczeniu tym, że praca menadżera to nie tylko wyższa pensja i kawałek władzy, ale i pewne trudności i odpowiedzialność. Wobec czego zmienili swoje oczekiwania i stwierdzili na przykład, że wolą się rozwijać poprzez awans poziomy do grupy zajmującej się innym rodzajem aktywności finansowej.

Wróćmy do zjawiska odejść. 18 proc. to dużo, ale w waszej branży są firmy, która mają ten wskaźnik na zdecydowanie wyższym poziomie.

– W branży SSC poziom odejść 20-22 proc. to średnia, zdarzają się firmy, które współczynnik odejść mają powyżej 30 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.