ABSL: 300 tys. miejsc pracy w sektorze usług w 2020 r.

0 0
ABSL: 300 tys. miejsc pracy w sektorze usług w 2020 r.
Większość pracowników centrów usług stanowią Polacy – udział cudzoziemców wynosi 9 proc. (fot. shutterstock)

• W Polsce działa już 936 centrów usług wspólnych, które zatrudniają 212 tys. osób.
• W 2020 r. zatrudnienie w sektorze może osiągnąć 300 tys. - prognozuje branżowe stowarzyszenie ABSL w najnowszym raporcie „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2016”.
• Obecnie zdecydowana większość pracowników centrów to Polacy, ale wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach zwiększy się liczba zatrudnianych obcokrajowców.
• Wiele centrów usług stawia również na automatyzację. W jaki sposób wpłynie to na zatrudnienie?

W Polsce działa już 936 centrów usług, w tym 676 zagranicznych. Siedem z nich zatrudnia ponad 10 tys. osób. Ogółem pracę w sektorze znalazło 212 tys. osób – 177 tys. osób zatrudniają centra zagraniczne, a 35 tys. polskie. Większość pracowników centrów usług stanowią Polacy – udział cudzoziemców wynosi 9 proc.

Jak prognozuje ABSL, już za cztery lata, w 2020 r., zatrudnienie w centrach usług może osiągnąć 300 tys. osób. Tylko w ostatnim roku odnotowano 25 proc. wzrost zatrudnienia w centrach zagranicznych w Polsce – większy niż w poprzednich latach.

- Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce w pewien sposób wyhamował emigrację na zachód i przyciągnął ponad dwieście tysięcy utalentowanych ludzi, dzięki którym Polska stała się rozpoznawalną i strategiczną marką w rozmowach zarządów globalnych korporacji – mówi Wojciech Popławski, wiceprezes ABSL i dyrektor zarządzający Accenture Operations.

- Niskie koszty pracy, proste zadania, tony papierów przekładanych z kartonów na biurka to nadal jeszcze popularny stereotyp myślenia o przeciętnym centrum usług dla biznesu. Dziś to miejsca pracy gdzie cyfryzacja, najnowsze technologie i innowacje pojawiają się w tym samych czasie co w biurach w Dolinie Krzemowej. Nie znam lepszego miejsca, gdzie utrzymujący się latami rynek pracownika wymusił standardy, o których inne branże mogą tylko pomarzyć.

Na co zatem mogą liczyć pracownicy?

Przede wszystkim na umowy o pracę na pełen etat – ma je 92 proc. pracowników centrów usług wspólnych. Po drugie – na wsparcie szkoleniowe. Najczęściej są to szkolenia wprowadzające, z zakresu umiejętności miękkich – komunikacji, inteligencji emocjonalnej – oraz umiejętności językowych. W tym ostatnim przypadku, często są to szkolenia, kończące się zdobyciem certyfikatu.

WYKRES - Szkolenia oferowane pracownikom przez centra usług wspólnych:

Źródło: ABSL
Źródło: ABSL

Ponadto pracownicy mogą liczyć na szereg benefitów pozapłacowych. Poniżej przedstawiamy pierwszą dziesiątkę.

Źródło: ABSL
Źródło: ABSL

Na dalszych miejscach znalazły się m.in. dodatkowe premie za osiągnięte cele, bonusy relokacyjne, miejsca parkingowe, udziały w rocznych wynikach czy vouchery na lunchowe.

Kto pracuje w centrach usług wspólnych?

Średnio 90 proc. pracowników centrów usług wspólnych to absolwenci uczelni wyższych.

– W Polsce mamy 1,7 mln studentów. Co roku mury uczelni opuszcza 300-400 tys. młodych osób – mówi Piotr Dziwok, prezes Shell Polska oraz dyrektor krakowskiego Centrum Usług Biznesowych, które obecnie zatrudnia 2,4 tys. osób. – To nieoszlifowane diamenty, które później zamieniamy w brylanty – dodaje.

Zresztą głównym powodem dla którego firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych decydują się na współpracę z uczelniami wyższymi (87 proc.) jest pozyskiwanie przyszłych pracowników wśród studentów i absolwentów.

WYKRES - Formy współpracy centrów usług z uczelniami wyższymi:

Żródło: ABSL
Żródło: ABSL

Pracownicy centrów usług wspólnych to również osoby znające języki obce. – Z globalnej perspektywy Polska jest bardzo dobrym miejscem do ulokowania biznesu m.in. ze względu na liczbę języków obcych, którymi władają pracownicy – zauważa Aruna Jayanthi, CEO Capgemini Business Services.

WYKRES - Języki obce wykorzystywane w centrum usług wspólnych w Polsce (źródło: ABSL):

Ponad połowa pracowników centrów usług to kobiety (55 proc.). Co ważne, wielu z nich udaje piąć się po szczeblach kariery – 43 proc. pań należy do kadry zarządzającej. Pracę w centrach usług wspólnych znajdują również osoby niepełnosprawne. Zatrudnia je 45 proc. firm.

Co dalej?

Jak prognozuje ABSL, rosnąca konkurencja o talenty (w tym znajomość języków obcych) we wszystkich kluczowych aglomeracjach (z największym natężeniem problemu w Krakowie), będzie miała wpływ na migrację pracowników pomiędzy ośrodkami i możliwość zwiększenia napływu nowych kadr z krajów ościennych. Udział obcokrajowców w strukturze zatrudnienia (obecnie na poziomie 9 proc.) będzie zatem zwiększać się w kolejnych latach.

Niektóre stanowiska, a także obszary działalności centrów będą musiały zostać przedefiniowane ze względu na coraz szerszą skalę robotyzacji procesów (również w kontekście nowych technologii, w których otoczeniu pracuje).

Już teraz zdecydowana większość centrów usług (81 proc.) wykorzystuje w swojej działalności automatyzację obsługiwanych procesów.

WYKRES - Udział centrów (źródło: ABSL):

Automatyzacja w firmach jest obecna na różnym poziomie zaawansowania: od podstawowego związanego z prostymi skryptami VBA opartymi na arkuszach kalkulacyjnych, poprzez bardziej zaawansowaną związaną z wprowadzaniem kompleksowych form VBA, narzędzi RPA (jak Blueprism i Automation Anywhere), aż do najbardziej zaawansowanych form, związanych na przykład z rozwiązaniami kognitywnymi.

Warto dodać, że bardziej zaawansowana automatyzacja charakteryzuje większe centra, zatrudniające ponad 500 osób. W firmach o zatrudnieniu poniżej 200 osób najczęściej spotykaną formą automatyzacji jest ta podstawowa.

Jak jednak uspokaja ABSL - RPA jest również otwarciem drzwi dla nowego rodzaju zadań np. zarządzania automatyzacją, interpretacji danych itp.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.