wnp.pl

110 tys. osób zatrudnia sektor nowych usług w Polsce

0 0
110 tys. osób zatrudnia sektor nowych usług w Polsce

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce zatrudnia już ponad 110 tys. osób i w kolejnych latach przewidywany jest dalszy wzrost.

Nasz kraj jest bowiem najpopularniejszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej dla inwestorów z tego sektora - informują autorzy analizy „BPOland Potential and Prospects”, opracowanego przez firmę doradczą w sektorze nieruchomości komercyjnych CBRE, przy współpracy Hays, ekspertów w dziedzinie rekrutacji oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

W maju br. 43 krakowskie centra outsourcingu oferowały łącznie 25,4 tys. miejsc pracy (wzrost o blisko 31 proc. od stycznia 2012 r.), 55 warszawskich ośrodków posiadało 18,9 tys. miejsc pracy (wzrost o 33 proc.), a w 38 centrach położonych we Wrocławiu ich liczba sięgała 18,4 tys. w (wzrost aż o 46 proc.).

Popularność Wrocławia stale rośnie, szczególnie z punktu widzenia firm z sektora produkcyjnego i zaawansowanych technologii, które właśnie tutaj lokują swoje ośrodki badań i rozwoju (R&D).

W ostatnim roku Polska wyprzedziła Indie pod względem tempa tworzenia nowych miejsc pracy i rozbudowywania istniejących projektów w sektorze BPO, a od 2008 roku liczba zatrudnionych przez firmy świadczące nowoczesne usługi dla biznesu rośnie o 20 proc. rocznie. Polska rozwija się szybciej niż inne kraje naszego regionu i znajduje się w centrum zainteresowania inwestorów.

Jednak relokacja firmy lub jej części jest poważnym przedsięwzięciem, stąd zarządy i menedżerowie potrzebują szczegółowych informacji na temat rozlicznych aspektów funkcjonowania polskiego rynku. Doceniają też bardzo zachęty oferowane przez władze centralne regionalne.

- Dane porównujące tempo wzrostu sektora BPO w Polsce i w Indiach, gdzie liczba nowych projektów spada, pokazują, że duże firmy coraz częściej wybierają Europę Środkowo-Wschodnią, a przede wszystkim Polskę, na lokalizację swoich inwestycji - mówi Sławomir Majman, prezes PAIiIZ. - Sukces firm, które zainwestowały w Polsce, zachęca kolejne do wejścia na polski rynek.

Według autorów opracowania, kluczową rolę odgrywają świetnie wykształceni i wykwalifikowani pracownicy, co jest najlepszą zachętą do inwestowania w Polsce.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce ma zaledwie dziesięcioletnią historię. Jej rola zaczęła rosnąć, w wyniku rozbudowy istniejących centrów takich firm jak: State Street, Hewlett Packard i HSBC, a także dzięki pojawieniu się nowych graczy.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.